2018-2019 Berlin Senatosu Misafir Sanatçı Programı: İstanbul

Eylül 2018 – Şubat 2019
Birgit Auf der Lauer & Caspar Pauli

2011 yılında Berlin’deki sanat okullarından mezun olan Birgit Auf der Lauer ve Caspar Pauli çalışmalarını sanatçı ikilisi olarak sürdürüyor ve çeşitli projelerde farklı iş birlikleri yapmaya devam ediyor. Berlin Neukölln’deki yakın muhitleri ve kültürel çeşitliliğe sahip çevreleri üretimleri için çıkış noktaları oluştururken, sanatçıları bazen farklı şehirlere veya ülkelere araştırma gezilerine, bazen de komşu kaldırımlardan birkaç adımlık mesafelere yönlendiriyor. Birgit ve Caspar çeşitli insanlarla, meslektaşları ve aileleriyle geçmişleri, inançları, aidiyetleri, ülkeleri ve kimlikleri, kişisel dönüm noktaları ve çalkantıları hakkında uzun konuşmalar yaptıktan sonra, hikâyeler arasında dolaşıp bir anlatım biçimi arayarak yerleştirme, performans ve video formlarında işler üretiyorlar.

http://www.varsityofmaneuvers.org


Mart – Ağustos 2019
Sven Johne

Sven Johne (1976, Bergen auf Rügen, Alman Demokratik Cumhuriyeti doğumlu), 1996-1998 yılları arasında Leipzig Üniversitesi’nde Alman Edebiyatı, Gazetecilik ve İsim Bilimi, daha sonra da Prof. Timm Rautert danışmanlığında Leipzig Görsel Sanatlar Akademisi’nde Fotoğrafçılık eğitimi aldı. Kapsamlı fotoğraf ve metin serilerinden video ve seyahat günlüklerine uzanan çalışmalarında Johne metinsel ve görsel kaynakları sürekli birbirine bağlar. Sanatçının çalışmaları, aralarında en son Hans und Charlotte Krull Stiftung tarafından yayınlanan “47 Faults Between Calais and Idomeni”, 2018 bulunan, monograflar ve sanatçı kitapları ile tamamlanır.
Johne’un çalışmaları yakın zamanda Camera Austria (Graz), Riga Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali, Hamburg Fotoğrafçılık Trienali; Berlinische Galerie (Berlin), mumok (Viyana), Hiroshima MoCA (Hiroshima), Pinakothek der Moderne (Münih), Neuer Berliner Kunstverein (NBK)(Berlin), KW Institute for Contemporary Art (Berlin)’de gösterildi. Sanatçının işleri Bundeskunstsammlung, the Museum Folkwang Essen, Centre Pompidou ve the Sprengel Museum Hannover gibi uluslararası koleksiyonlarda bulunmaktadır.

www.svenjohne.de