Açık Çağrı: 2021-2022 Berlin Senatosu Misafir Sanatçı Programı Başvuru

Açık Çağrı

Bu program Berlin ve İstanbul arasındaki kardeş şehir ilişkilerinin bir bileşenidir. Berlin Belediye Başkanlığı – Senato Şansölyeliği bu yöndeki çabaları uzun vadeli olarak destekleme kararındadır. Bu burs kapsamında işbirliği yapılacak kurumlar İstanbul’da Anadolu Kültür / Depo ve Berlin’de nGbK ve Kunstquartier Bethanien olacaktır. Berlin Senatosu Kültür ve Avrupa Bölümü, uluslararası değişim programları vasıtasıyla profesyonel sanatçıların sanatsal gelişimini ve kültürel alışverişi desteklemektedir.

Berlin Senatosu Kültür ve Avrupa Bölümü, fon imkânlarına bağlı olmak koşuluyla, şu dönemlerdeki çalışma programlarında misafir sanatçı bursu verecektir:

• Beş aylık 1 burs – 15 Temmuz 2021’den 15 Aralık 2021’e kadar 
• Beş aylık 1 burs – 15 Ocak 2022’den 15 Haziran 2022’ye kadar

Son başvuru tarihi: 31 Ocak 2021, 18:00

Hedeflenen grup
Burslar, esas ikâmet ve çalışma yeri İstanbul olan ve görsel sanatlar alanında belirli bir başarı göstermiş profesyonel sanatçıların sanatsal gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır. Öğrenciler bu fon programının kapsamı dışındadır.

Fon desteğinin amacı
Burslar, profesyonel sanatçıların sanatsal gelişimlerini desteklemeyi amaçlamaktadır. Misafir sanatçı programının hedefi, sanatçıların ev sahibi ülkenin kültürünü daha derinden kavramaları, yerel sanat ortamını tanımaları, bağlantılar kurarak fikir alışverişi yapmaları ve ev sahibi ülkede sanatsal bir üretim yürütmeleri olanağını sağlamaktır. İşbirliği yapılan kurum Kunstquartier Bethanien, İstanbul’dan gelecek sanatçılar için Mariannenplatz, Kreuzberg’de bir stüdyo daire temin edecektir.

Kültürel değişim bursu şunları kapsamaktadır:
• Aylık 2.000 Avro’luk burs (Berlin’e gidiş ve İstanbul’a dönüş seyahati, malzemeler, yaşama giderleri gibi harcamaları da kapsamak üzere).
• Kunstquartier Bethanien’da özel banyo ve mutfağa sahip bir stüdyo dairenin (kira ödemeden) kullanımı.

Misafir sanatçı programı süresince, işbirliği yapılan kurum nGbK İstanbul’dan gelecek sanatçılara yardımcı olacak ve talep geldiği takdirde yerel sanat ortamıyla bağlantılar kurulmasını sağlayacaktır. nGbK ayrıca tüm vize işlemlerinde yardım sunacaktır. İşbirliği yapılan kurumların düzenlediği etkinlikler (açık stüdyolar, sergiler, sanatçı konuşmaları) İstanbul’dan gelen sanatçılara çalışmalarını uluslararası izleyiciye sunma imkânı verecektir. Kültür sanat merkezi Kunstquartier Bethanien’de geniş bir stüdyo dairede konaklayacak olan sanatçılar, bbk Berlin’in baskı ve medya atölyeleri ile aynı binada ve nGbK ile yerel sanat çevresine yakın mesafede olup, dolayısıyla üretken bir çevrede bulunacaklardır.
Bu kurumlar, İstanbul’dan gelecek sanatçıların bagaj, kişisel eşyalar ve eserleriyle ilgili sorumluluk kabul etmediğinden, Berlin Senatosu Kültür ve Avrupa Bölümü, yurtdışı seyahat sigortası (sağlık sigortası da dahil) yaptırılmasını tavsiye etmektedir.

Başvuru şartları
Bu fon, görsel sanatlar alanında eserleri sergilenmiş ve belirli bir başarı sağlamış ve sanat pratiklerini geliştirmek için daha fazla imkân arayan sanatçıları hedeflemektedir. Adayların, uluslararası bir rezidans deneyiminin kariyer gelişimlerine nasıl bir katkıda bulunabileceğini açıklamaları beklenmektedir. Başvuru yapan sanatçı, Almanca veya İngilizceyi orta/iyi seviyede konuşabiliyor olmalıdır. Program boyunca kendilerine tahsis edilen yerde bulunmaları zorunludur.

Fonun tahsisi, sanatçıların seçimi
Her yıl Depo tarafından davet edilecek, farklı uzmanlardan oluşan bağımsız bir jüri, başvurular arasından 10 ila 15 sanatçıdan oluşacak kısa aday listesini belirleyecek, bu liste içinden burs almaya hak kazanacak 2 sanatçının son seçimini Berlin’deki partner kurumların oluşturacağı jüri yapacaktır.
Bu yılki İstanbul jürisi, Asena Günal, Aslı Çetinkaya, Erinç Seymen, Kristina Kramer ve Zeynep Öz’den oluşmaktadır. Berlin’deki jüri üyeleri daha sonra açıklanacaktır.
Kısa aday listesine girip girmediğiniz Şubat 2021’nin ikinci yarısında, bursu almaya hak kazanıp kazanmadığınız da Mart 2021 içerisinde bildirilecektir. Burs alan sanatçılar kamuya duyurulacaktır.

Başvuru yöntemi
Başvuru Türkçe veya İngilizce yapılabilir. Kısa aday listesine seçilen sanatçıların, Berlin jürisinin değerlendirmesi için başvurularının İngilizce versiyonunu da teslim etmeleri gerekecektir.

Başvurular aşağıdaki link üzerinden yapılacaktır:

Başvuru formu

Sorularınız için: berlinistanbulresidency@gmail.com

Not: Anadolu Kültür / Depo çalışanları ve aile fertleri burs başvurusu yapamazlar.
Sadece zamanında ve eksiksiz teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınacaktır. Sunulan tüm bilgiler gizlilik prensibiyle değerlendirilecek ve yalnızca misafir sanatçı programına yapılacak seçmeler çerçevesinde kullanılacaktır.

Berlin’de işbirliği yapılan kurumlar hakkında bilgi

Neue Gesellschaft für Bildende Kunst (nGbK)
nGbK 1969 yılında taban örgütlenmesiyle yapılanmış bir kurumdur ve bugün Almanya’nın en geniş ve önemli sanat topluluklarından biridir. nGbK’nın kendine has yapısı, üyelerin topluluğun tematik yönelimini doğrudan etkilemesine olanak sağlamaktadır: sergiler, müdahaleler, araştırma projeleri, etkinlik dizileri ve yayınlar interdisipliner proje grupları tarafından geliştirilmekte, ilk fikirden son uygulamaya kadar izlenmektedir. nGbK, yenilikçi bir güncel sanat ve sergileme mekânı olarak birkaç kuşaktır küratörler, sanatçılar ve yaratıcılar üzerinde iz bırakmıştır. Sunduğu sergilerin kavramsal çerçeveleri çığır açıcı olarak nitelendirilen nGbK sağladığı önemli itici güçle, sosyopolitik konuları ele almaya devam etmektedir. Irkçılık, Nasyonal Sosyalizm ve kentsel politikalar gibi temalar, göç(sonrası), kolonyalizm(sonrası) ve toplumsal cinsiyet sorunlarına özellikle odaklanarak tekrar tekrar tartışılmaktadır. Güncel söylemler ve konular açık biçimde, derinlemesine tartışılmaktadır. Sanat, toplumsal süreçler üzerinde etkisi olan bir eylem biçimi olarak anlaşılmaktadır. Aktif üyeler büyük kişisel özveriyle çalışmakta ve nGbK’nın kurucu üyelerinin yeni bir toplum arayışı fikrini daha da ilerletecek bir programa şekil vermeye uğraşmaktadır.
www.ngbk.de

Kunstquartier Bethanien
Kreuzberg’in merkezindeki eski bir hastanede bulunan Kunstquartier Bethanien, canlı bir kültür sanat üretim ve sunum alanıdır. Birinci ve ikinci katında, rezidans programları ve Berlin stüdyo programı için stüdyolar barındırmaktadır. Zemin kattaki Kunstraum Kreuzberg / Bethanien’in geniş bir sergi alanı ile birlikte Projektraum ve Studio 1 adlı proje alanları bulunmaktadır. Bina ayrıca bbk Berlin’in baskı ve medya atölyesine, Friedrichshain-Kreuzberg müzik okuluna ve Kreuzberg açık hava sinemasına ev sahipliği yapmaktadır.
http://kunstquartier-bethanien.de