Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Açık Şehir İstanbul

12/03/2010 @ 11:00 - 09/05/2010 @ 17:00

12 Mart – 9 Mayıs 2010

4. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali (IABR) “Açık Şehir: Biraradalığı Tasarlamak” ortaklığında:

Açık Şehir Forum
(Tim Rieniets ortak-küratörlüğünde)

Sığınma
Mimarlar, plancılar, sanatçılar ve aktivistlerden gelen eleştirel projeler ve konumlar

Bas Princen – 5 Şehir Portfolyosu
İstanbul, Beyrut, Amman, Kahire ve Dubai’den fotoğraflar

Küratörler: Philipp Misselwitz ve Can Altay
Sergi Ekibi: Zeynep Moralı, Yaşar Adanalı
Prodüksiyon: Zeynep Moralı, Asena Günal, Yaşar Adanalı
Sergi Mimarisi: Superpool
Sosyal Program: Yaşar Adanalı

Destekleyenler:
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı
Rotterdam Belediyesi
Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu
Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali (IABR)
Mondriaan Vakfı
Prens Claus Kültür ve Kalkınma Fonu
Mimarlık ve Kentsel Tasarım Bölümü, ETH Zürih

Açık Şehir Forum

(Tim Rieniets ortak-küratörlüğünde)

Mimarlığın kamusal bir mesele olduğu inancıyla 2001’de başlatılan IABR, bir uluslararası kentsel araştırma bienalidir.  2009’da dördüncüsü düzenlenen bienalin teması, çeşitliliğe ve farklara açık, canlı, toplumsal olarak sürdürülebilir, insanların yapıcı bir şekilde birbirleriyle, hem kültürel hem sosyal hem de ekonomik olarak, ilişki kurabildiği “Açık Şehir” üzerine kurulmuştur. “Açık Şehir: Biraradalığı Tasarlamak” başlığıyla Rotterdam Bienali, kentsel koşulların sürdürülebilirliği için mimarlar ve şehirciler nasıl gerçekçi katkılarda bulunabilir sorusuyla tasarımcıların gözünden toplumsal uyum konusunu merkeze alıyor.

Bu sergi, Rotterdam’da yakın tarihte sona eren 4.Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nden parçaları biraraya getiriyor ve aynı zamanda çeşitli konuşma, sunum ve tartışmalara ev sahipliği yapacak bir platform işlevi görüyor.

Katkıda bulunanlar: Tim Rieniets (Peter Blume, Frederic Schwarz, Matthias Stark ile), Fabienne Hoelzel (Elisabeth Hinz, Franziska Singer, Fujan Fahmi ile) İmre Balanlı,

Divan dergileri:

• İstanbul – Ayrışarak Yaşamak (editörler: Tansel Korkmaz, Eda Ünlü-Yücesoy ve Yaşar Adanalı, Can Altay, Philipp Misselwitz)

• Beyrut – Güvenliği Haritalamak (editörler: Mona Fawaz, Mona Harb, Ahmad Gharbieh)

• Amman – Neoliberal Kent İşletmeciliği (editör: Rami Farouk Daher)

• Kahire –  Esneklik: Kişisel İcraat Olarak Kent (editörler: Dina Shehayeb ve Shahira Issa)

Sığınma

Mimarlar, plancılar, sanatçılar ve aktivistlerden gelen eleştirel projeler ve konumlar

“Sığınma” lüks tatil köylerinden aşırı kalabalık mülteci kamplarına kadar değişen mekânları ortaya koyarken güvenli bir bölgeyi veya zorla yerinden edilme kavramını ifade edebilir. Sığınma mekânları, kentten geri çekilme, davetsiz misafirleri dışarıda tutma veya içerdekileri koruma ve kontrol etme arzusu veya ihtiyacı için oluşturulmuştur. Toplumlarda koruyucu tecrit açıklık kadar gereklidir, ancak sığınma egemen olduğu zaman kent tehlike altındadır. Bu sergi, Türkiye’deki ve Ortadoğu’daki şehirlere odaklanarak, sığınma mekânlarına farklı açılardan yaklaşımlar sunmaktadır: kentliliğe yönelik önlenmesi veya sökülmesi gereken tehditler ve Açık Şehir’in iyileştirilmesi ve şekillendirilmesi gereken mahrem biçimleri olarak.

Katkıda bulunanlar: Senan Abdelqader, Nasser AbuRahme, Yaşar Adanalı, Arab Resource Collective ARC (Ghassan Issa, Mona Abu Rayyan Nizar Rammal ile), Claudia Bach, Ursula Biemann, Muna Budeiri, decolonizing.ps (Sandi Hilal, Alessandro Petti, Eyal Weizman Mario Abruzzese, Ahmad Barclay, Silvia Bellotti, Jiries Boullata, Vittoria Capresi, Merlin Eayrs, Tashy Endres, Nina Kolo, Sara Pellegrini, Lorenzo Pezzani, Marcella Rafaniello, Maria Rocco, Bert Ruelens, Mahdi Sabbagh, Diego Segatto, Situ Studio, Francesca Vargiu ile), EAA (Emre Arolat Architects), Boran Ekinci, Orhan Esen, Chris Evans, febrik (Joumana al Jabri, Reem Charif, Mohamad Hafeda ), Gisela Funk, Ryam Idri Esen Karol, Nesli Kayalı, Thomas Kilpper, Gunnar Köhne,  Armin Linke, Anne Misselwitz, Philipp Misselwitz, Nahr El Bared Reconstruction Project (Adiyata Kumar vd), Fatima Nammari, Philippe Rekacewicz, Roma Onlus, Rasha Salti, Solmaz Shahbazi, Ismail Sheikh Hassan, SMAQ (Sabine Müller, Andreas Quednau), SQUAT (Jörg Stollman, Rainer Hehl) Stalker/Osservatorio Nomade (Lorenzo Romito, Giulia Fiocca, Bennie Meek ile), Katharina Sucker, Sulukule Studio/Sulukule Atölyesi, Superpool (Selva Gürdoğan, Gregers Tang Thomsen Marta Marszal ile), Alex Zaske (Studio DAZ-architects).

Bas Princen – 5 Şehir Portfolyosu

İstanbul, Beyrut, Amman, Kahire ve Dubai’den fotoğraflar

Hollandalı sanatçı Bas Princen’in Türkiye ve Ortadoğu’daki kentsel değişime dair gözlemlerini yansıtan çalışmalarını sunmaktadır. Bu gözlemler İstanbul, Beyrut, Amman, Kahire ve Dubai şehirlerinin mekânsal enflasyon ve sığınma icraatları açısından nasıl birer laboratuara dönüştüklerini, çok farklı biçimlerde gerçekleşse de bir yanda aşırı yoksulluk bir yanda zenginliğin nasıl kabuklarına çekildiklerini gösterir. Göçmen işçi kamplarından çöl ortasında korunaklı uydu kentlere, kaypak kent merkezi gökdelenlerinden kentsel yoksulluk adacıklarına bu kabuğuna çekilmenin ardındaki motivasyonlar ve süreçler, bu sayılan ürünleri kadar geniş bir alana yayılır. Mekânı üreten sosyal, ekonomik ve siyasi dinamikleri araştırmaktan ziyade sonucunda oluşan koşulların biçimsel ve mekânsal özelliklerine odaklanmaktadır Princen. Ne kadar farklı süreçlerde oluşmuş olsalar da, mekânsal birimlerin benzerliği şaşırtıcıdır – en azından izole doğaları ve çevrelerine yabancılaşmış halleriyle.

Basın

20.4.2010
Kentin Terk Edilenlerine ‘Açık’ Sergi
Radikal

25.4.2010
Tuna Kuyucu – Yaşar Adanalı ile Söyleşi: Açık Şehir İstanbul: Ayrışarak Yaşarken Şehri Birarada Tasarlamanın Mümkünatı
Birikim Güncel

Detaylar

Başlangıç:
12/03/2010 @ 11:00
Bitiş:
09/05/2010 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57