Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Avrupa’da Sansür ve Medya Bağımsızlığı

16/02/2013

Tarih: 16 Şubat 2013, Cumartesi
Saat: 17:30

Konuşmacılar: Archive (Chiara Figone), Rosen Dimov, Haluk Kalafat, Banu Karaca, Niccolo Milanese

Giriş
Envanter / Polonya Yeraltı Yayıncılığı
Archive (Chiara Figone)

Envanter, yayıncılığın bir direniş biçimi olarak kullanımıyla ilişkili durumları belegelemeyi amaçlamaktadır. Kendi sosyopolitik bağlamlarına özgü ama yine de birbiriyle bağlantılı tarihçelerle oluşturulmuştur. Bağımsız yayıncılığın, karmaşık ve bir ölçüde de yeterince bilinmeyen bir tarihi vardır. Bunun önemli bir örneğini 1970’ler ve 80’lerdeki Polonya yeraltı yayıncılığı (bibula) oluşturur. Sovyet Bloğu’ndaki diğer ülkelerin samizdat’larıyla, Polonya yeraltı yayıncılığı arasında ölçek bakımından ciddi farklar vardı. 1980’lerin herhangi bir anında Polonya’da yaklaşık yüz bağımsız yayıncı bulunmaktaydı; yüzlerce süreli yayını dağıtıma sokan, binlerce sendika, yeraltı tiyatrosu, galeri ve video kiralama birimlerini içeren ve merkezi olmayan bir ağ. Bu karmaşık yapısından dolayı ‘bağımsız topluluk’ adı verilmişti.

18:00-20:00

Avrupa’da Sansür ve Medya Bağımsızlığı: Gerçek Hikayeleri Anlatmanın Zorlukları
Konuşmacılar:
Rosen Dimov / European Alternatives, Medya Çoğulculuğu İnisiyatifi
Haluk Kalafat / bianet
Banu Karaca / Siyah Bant ve Sabancı Üniversitesi
Niccolo Milanese / European Alternatives

Son yıllarda ifade özgürlüğü ve medya bağımsızlığı Avrupa genelinde artan saldırılara maruz kalmakta. Bazı ülkelerde (İngiltere, İtalya) medya tekelleri kamusal tartışma alanına hükmederken diğerlerinde (Macaristan, Türkiye) hükümetin medya üzerinde gözetimi veya gazeteciler, sanatçılar ve diğer gruplara doğrudan sindirme girişimleri söz konusu. European Alternatives’in Medya Çoğulculuğu İnisiyatifi ve How To Tell A Story (Nasıl Anlatmalı) sergisi bağlamında aktivistler, gazeteciler ve kampanya yürütücüleri Avrupa’nın çeşitli yerlerinden deneyimlerini paylaşmak ve ortak bir amaç belirleyebilmek için bir araya geliyorlar.

Avrupa’da Sansür ve Medya Bağımsızlığı: Gerçek Hikayeleri Anlatmanın Zorlukları toplantısı, küratörlüğünü Emanuele Guidi ve Cathy Larqué’nin yaptığı How To Tell A Story (Nasıl Anlatmalı) sergisi kapsamında gerçekleşmektedir. Sanatçılar: Archive (Chiara Figone, Francesca Boenzi, Paolo Caffoni, Ignas Petronis) Can Altay’la iş birliğiyle, Aleksandra Domanović, Dan Perjovschi, John Menick, Vladimir Nikolic, Marinella Senatore, John Smith, Imogen Stidworthy, Adam Vačkář

How To Tell A Story (Nasıl Anlatmalı) SHAREs projesinin bir parçasıdır.
SHAREs, European Alternatives tarafından düzenlenmekte, AB Kültür Programı, Allianz Kulturstiftung, ifa – Institut für Auslandsbeziehungen e.V, Czech Centres ve DEPO’nun katkılarıyla gerçekleşmektedir.
http://www.euroalter.com; http://www.larque-lecoeur.com/

Konuşma dili İngilizcedir.

Detaylar

Tarih:
16/02/2013
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57