Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Bir Toprak Söyleşi ve Çocuklar için Kolay Kompost Atölyesi

24/11/2018 @ 14:00 - 17:30

Tarih: 24 Kasım 2018
Saat: 14:00 – 17:30

Sibel Horada’nın kişisel sergisi Bir İç Mekân Bahçesi kapsamında 24 Kasım’da iki etkinlik gerçekleşecek: Hakan Türkkuşu’yla Çocuklar için Kolay Kompost: Vermikültüre Giriş atölyesi ve Iraz Candaş ile Çürümenin Aerobik ve Anaerobik Süreçleri: Bir Toprak Söyleşisi başlıklı bir söyleşi.

14:00 – APV Kidz School ile Çocuklar İçin Kolay Kompost: Vermikültüre Giriş

Bu atölyede, çocuklara yönelik bir sergi turunun sonrasında, APV Farm solucan çiftliğinin ve Terra Nova Camp’ın kurucusu, eğitimci Hakan Türkkuşu, toprağın içindeki canlılardan ve özellikle de solucanlardan bahsederek kompost sürecini anlatacak. Çocuklar, serginin merkezinde yer alan düzenekte devam eden kompostun içindeki malzemelerle ve burada yaşayan, kırmızı solucan olarak bilinen Eisenia Fetida türü solucanlarla çalışacak ve yakından tanıyabilecekler.

16:30 – Iraz Candaş ile Çürümenin Aerobik ve Anaerobik Süreçleri: Bir Toprak Söyleşisi

Sibel Horada ile kısa bir sergi turunun ardından, Bir İç Mekân Bahçesi’ndeki toprak üretimine paralel olarak Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü Başkanı ve eğitmeni, 2013’te Çanakkale’de başlayan arazi uygulamalarını Urla’da sürdüren Iraz Candaş, Bir Toprak Söyleşisi gerçekleştirecek.

İnsan türü olarak ihtiyaç duyduğumuz kaynakları kirletip kullanılmaz hale getirerek kendi sonumuzu da hazırlayan bir tasarım içerisinde yaşıyoruz. Sürdürülebilir olmayan üretim ve tüketim pratikleri, kişiler ve insan toplulukları arasındaki ilişkilere yansıyarak sorunlara yaklaşım biçimlerimizi de belirliyor. Buna karşılık orman ekosistemi, milyarlarca yıldır “toprak” dediğimiz ara yüzde bir yandan büyüyüp gelişirken bir yandan da içinde barındırdığı canlıların ihtiyaç duyduğu kaynakları sağaltıyor. Bu durumlardan ilham alarak, zirai ve kültürel süreçlerin benzerliği üzerine düşünen, insan topluluklarının permakültürünü hayal etmeye çalışan Bir İç Mekân Bahçesi‘nde, Iraz Candaş bir söyleşi gerçekleştirecek.

Söyleşi, orman ekosistemine ve toprağa; çürüme ve dirim döngülerine; yerin üstünde ve altındaki topluluklara; bu toplulukların ilişki ağlarına; bu ağ yapısının ilkelerine ve bunların olası toplum tahayyüllerindeki yerine odaklanacak.

Detaylar

Tarih:
24/11/2018
Saat:
14:00 - 17:30
Etkinlik Kategori:
,
Website:
http://www.depoistanbul.net/?post_type=tribe_events&p=17655%2F&preview=true