Yükleniyor Etkinlikler

« All Etkinlikler

Bolis Lusadu – Usta Ellerin Sihri

Mayıs 29 @ 18:30 - Temmuz 13 @ 18:30

Bolis Lusadu - The Magic of Craftsmen’s Hands

Açılış: 29 Mayıs Çarşamba, 18:30

Bolis Lusadu Fotoğraf Kolektifi tarafından hazırlanan Usta Ellerin Sihri sergisi 29 Mayıs’ta Depo’da açılıyor.

Kolektifin bir yıldır üzerine çalıştığı bu belgesel fotoğraf projesi yiten mesleklere ve tükenen bir topluma odaklanıyor. Teknolojik dönüşümlerle birlikte emekçilerin görünürlüğünü yitirmeye başladığı İstanbul’da Ermenilerin nüfusu da hızla azalıyor. Bu iki gelişmeyi birarada ele alan Lusadu, şehrin son Ermeni ustalarını fotoğraflayarak önemli bir arşiv oluşturuyor. Kolektif, farklı mesleklerden insanları atölyelerinde ziyaret edip fotoğraflarını çekerek, kuyumculuk, demircilik, dericilik, terzilik, tamircilik, saatçilik, ciltçilik, şapkacılık, diş teknisyenliği, marangozluk ve tornacılık gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren son İstanbullu Ermeni ustaların kaydını tutuyor.

Arman Camgözoğlu, Berge Arabian, Dikran Dülgeryan, Edmon Sefer, Garo Miloşyan, Mıgırdiç Arzivyan, Nuran Akkaya ve Sarkis Baharoğlu‘nun fotoğraflarını biraraya getiren sergi, Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi Vakfı’nın desteğiyle gerçekleşiyor.

Bolis Lusadu Kolektifi, Ocak 2023’te İstanbullu profesyonel ve amatör Ermeni fotoğrafçıları buluşturmak amacıyla kuruldu. Lusadu’nun öncelikli amaçları arasında, aynı kimliği paylaşıp fotoğrafçılıkla ilgilenenler arasında dayanışmayı arttırmak ve ortak projeler gerçekleştirmek bulunuyor. Ermeni toplumu içerisinde fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını sağlamak, İstanbul’daki kültür-sanat ortamının gelişimine katkı sunmak, paylaşıma dayalı atölyeler düzenlemek ve yeni fotoğrafçıların yetişmesine destek olmak da kolektifin hedefleri arasında. Lusadu, ilerleyen aşamalarda, kendi imkanlarıyla ayakta durabilen bir organizasyona evrilerek, Ermeni fotoğrafçıların eserlerinden bir arşiv ve koleksiyon oluşturmayı da arzuluyor.

Detaylar

Başlangıç:
Mayıs 29 @ 18:30
Bitiş:
Temmuz 13 @ 18:30
Etkinlik Kategori: