Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Bufferzone: Kontrol Noktası

05/10/2013 @ 11:00 - 10/11/2013 @ 17:00

5 Ekim – 10 Kasım 2013

Sanatçılar: Hasan Aksaygın, Özgür Demirci, Didem Erk, Gabriele Garavaglia, Anna Heidenhain & Frederic Lezmi, Naomi Hennig, Eleni Mouzourou, Birgit Auf der Lauer & Caspar Pauli, Erhan Öze, pick nick projects, Sümer Sayın ve Sabine Küper-Büsch & Thomas Büsch, Şafak Çatalbaş, Hüseyin Yılmaz

Apartman Projesi, DEPO ev sahipliğinde 5 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında Bufferzone atölye çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan çalışmaları Kontrol Noktası isimli sergiyle izleyiciye sunuyor. Apartman Projesi, EMAA (Akdeniz Avrupa Sanat Derneği – Lefkoşa) ve Uqbar (Berlin) işbirliğinde gerçekleşen sergide Hasan Aksaygın, Özgür Demirci, Didem Erk, Gabriele Garavaglia, Anna Heidenhain & Frederic Lezmi, Naomi Hennig, Eleni Mouzourou, Birgit Auf der Lauer & Caspar Pauli, Erhan Öze, pick nick projects, Sümer Sayın ve ayrıca projede yer alan sanatçıların davetleriyle Sabine Küper-Büsch &Thomas Büsch, Şafak Çatalbaş, Hüseyin Yılmaz’ın da çalışmaları yer alıyor.

Bufferzone, Apartman Projesi’nin bölünmüş şehirler ve ara bölgeler üzerine odaklanan atölye çalışmalarının ilki olarak, geçtiğimiz Mart ve Nisan aylarında İstanbul ve Lefkoşa’da gerçekleşti. Bölünmüş şehirler ve ara bölgelere bakış, tarihsel şehir surları, egemen devletin otorite alanından, kişisel mülkiyetin mahremiyet alanına, günümüz metropollerindeki kültürel ve sınıfsal bölünmeleri içeren, sınırların ardında kalan ‘öteki’ni nasıl tarif ettiğimizi incelemeyi amaçlayan bir projedir.

‘bufferzone’adı altında organize edilen ilk atölye çalışması, bölünmüşlük ve sınır kavramlarını farklı katmanlarıyla düşünmeyi, mobil bir deneyimin yanısıra birlikte yaşama ve üretim dinamikleriyle yol alınan bir keşif içeren bir çalışma olarak şekillendi.

Atölye çalışmaları sırasında katılımcılar birlikte kentsel coğrafyada kutuplaşma, mutenalaştırma ve sınır kavramının farklı tezahürleri üzerine, ortak ve bireysel pratiklerden beslenen yaklaşımlar geliştirdiler. Bu yaklaşımlar bir kontrol mekanizması olarak sınırlardan karşılıklı gözetlemenin haleti ruhiyesine, kentsel dönüşümün mahalleler arasına çizdiği görünür ve görünmez duvarlar arasından ilerleyerek, ara bölgelerin kendine has ekonomik ve ekolojik özelliklerine değin geniş bir manzarayı betimliyor.

Bufferzone projesi Anna Lindh Vakfı katkılarıyla gerçekleşmektedir.

Detaylar

Başlangıç:
05/10/2013 @ 11:00
Bitiş:
10/11/2013 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57