Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Buruk Şeyler – Ulusötesi Ailelerin Anlatıları ve Belleği

18/05/2018 @ 18:30 - 01/07/2018 @ 19:00

19 Mayıs – 1 Temmuz 2018

bi’bak’ın Depo’daki ikinci sergisi, Buruk Şeyler – Ulusötesi Ailelerin Anlatıları ve Belleği, Berlin merkezli kolektifin, emek göçü sebebiyle ayrı düşen ulusötesi ailelerin hikâyelerini incelediği son projesine odaklanıyor. Yerleştirmede, sanatçılar Malve Lippmann ve Can Sungu 1960’lardan bugüne, bu konudaki yaklaşımları biraraya getiriyor. Sergide birbirinden ayrı yaşamak zorunda kalmış ailelerdeki çocuklar ve ebeveynlerle yapılan mülakatlar ve bu aileler içinde ikircikli rolleri olan nesneler yan yana geliyor.

Emek göçü üzerine yaptıkları anlatısal araştırmalar, bi’bak’ın kurucuları Sungu ve Lippmann’ın pratiklerinin merkezinde yer almaktadır. Buruk Şeyler projesi, Sungu ve Lippmann’ın yakın

çevrelerinde birçok insanın, daha çocukluklarında ebeveynlerinden ayrı kalmış olduğunu fark etmeleriyle başlar. Başlangıçta, bu ebeveynlerin 1960’larda yapılan işe alım anlaşmaları dahilinde çocukları olmadan, göçmen işçi statüsünde yurt dışına taşınmaları gerekmiş, fakat seneler boyunca bu ayrı kalmış ailelerin anlatılarından emek göçü bağlamında hiç bahsedilmemiştir.

Lippmann ve Sungu’nun sanatsal araştırmaları derinleştikçe, bir nokta iyice belirginleşmeye başlar: Nesneler ulusötesi bağlamda anne babalar ve çocukları arasındaki ilişkide kritik bir rol
oynamaktadır. Anne babalar aradaki coğrafi mesafeye rağmen, ebeveynlik görevlerini çocuklarının maddi ihtiyaçlarına ve eğitimlerine destek vererek yerine getirmeye çalışırlar. Buna karşın çocuklar için bu nesneler veya hediyeler bellek, acı, umut, hayal kırıklığı ve neşe arasında gidip gelen ikircikli ve gerilim yüklü bir alanda sıkışıp kalır.

Ebeveynlerin çocuklarına yaptığı maddi destek ve gönderdikleri hediyeler, paylaşılan zamanın ve ortak deneyimlerin yerini aldığında, anne, baba ve çocuk arasındaki ilişki hakkında ne söylenebilir? Peki ya fiziksel yakınlık Skype veya WhatsApp aracılığıyla iletişim kurmanın yanında ikincil kaldığında? Aile yapısındaki bu değişim çocukları ve ebeveynleri nasıl etkiler? Buruk Şeyler, göçle hayatları değişen ailelerin belleği ve günümüzde benzer deneyimler yaşayanların anlatıları üzerinden, 1960’lardan bugüne ulusötesi aile olgusu etrafındaki görüşlerin ve tartışmaların izini sürüyor.

Buruk Şeyler‘e Archive Books tarafından yayımlanan ve aynı ismi taşıyan bir kitap eşlik ediyor. Bu kitapta yer alan akademik ve edebi metinler, mülakatlar, şarkı sözleri ve görseller konuyu disiplinler arası bir perspektiften inceliyor. 30 Haziran Cumartesi günü 16:00’da Depo’da yapılacak kitap tanıtımını, bir panel takip edecek.

Kapanış etkinliği kapsamında ise 1 Temmuz Pazar günü 16:00’da Soner Sert’in kısa filmi Hastabakıcı / Abigail (Türkiye, 2017) ve Teodora Ana Mihai’nin belgeseli Ağustosu Beklemek (Romanya / Belçika, 2014) gösterilecek ve ardından yönetmenlerle soru cevap oturumu yapılacak.

bi’bak ulusötesi anlatılara, göçe, global hareketliliğe ve bunların estetik boyutlarına odaklanan, Berlin merkezli kâr amacı gütmeyen bir dernek ve proje mekânıdır. Sanat, sosyal bilimler ve kentsel mekânın kesiştikleri yerde konumlanan bi’bak programı, film gösterimlerine, sergilere, sunumlara, atölyelere ve kültürlerarası gastronomi etkinliklerine yer vermektedir. bi’bak’ın Sıla Yolu – Türkiye Tatili Yolu ve Otoban Hikayeleri adlı projesi 2017 yılında Depo’da sergilenmiştir.

Daha fazla bilgi için:
www.bi-bak.de

Archive Berlin ve DOMiD – Almanya’ya Göçün Dökümantasyonu Merkezi ve Müzesi’nin ortaklığıyla.
Bu proje Berlin Senatosu Kültürel İşler Birimi tarafından fonlanmış ve Goethe Institut İstanbul tarafından desteklenmiştir.

[events-calendar-templates template=”default” category=”all” date_format=”default” start_date=”2018-06-30″ end_date=”2018-07-01″ limit=”1″ order=”ASC” hide-venue=”yes” time=”future” title=” “]

Detaylar

Başlangıç:
18/05/2018 @ 18:30
Bitiş:
01/07/2018 @ 19:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
+ Google Haritalar
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57