Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

devinimsizlikte devinim (yaratıcı siyaset) – Amsterdam’da başladı

10/09/2011 @ 11:00 - 26/11/2011 @ 17:00

10 Eylül – 26 Kasım 2011

be mobile in immobility sergi dizisi, farklı bölgelerden ve kültürlerden gelen ve bir arada bir perspektif çeşitliliği sunan bir grup sanatçının işbirliğiyle gerçekleşiyor. Projenin her bir yorumunun gelişiminde gruba, yeni sergi mekânını yansıtan yeni sanatçılar, küratörler ve yazarlar davet ediliyor. İlk defa Seul’daki TOTAL Museum’da gösterilen sergi, Amsterdam’a doğru yola çıkmadan önce İstanbul’da açılıyor.

“Kaynakları ve deneyimleri yakalıyor, düşünceler ve biçimler yaratıyoruz, somutlaşmış hafızanın ilişkisel alanında depolamak ve bir yerden, bir insandan diğerine aktarmak için.”

İstanbul’da Depo’da, video, çizim, yerleştirme ve fotoğrafları içeren multimedya işleri yer alıyor. Her biri, serginin başlık ve alt başlığını oluşturan kavramlara saygıyla üretilmiş: ‘devinimsizlikte devinim (yaratıcı siyaset)’. Devinim kavramı büyüyen bir enerji, Hafıza ise somutlaşmış bir biçim olarak ele alınıyor; her ikisini de sanat yapma pratiğini tanımlayan kavramlar olarak okumak mümkün.

Serginin merkezinde Patin Zyro’nun ikinci tezahürü var. Bu kurgusal sanatsal pozisyon aslında ‘be mobile in immobility’ adlı kolektifte yer alan sanatçıların ortak üretimi. Depo’da bulunan, Türk politikacı Yakup Kadri Karaosmanoğlu’na (1889-1974) ait olan mobilyalar, yaratıcı ve politikacı imgelerini biçimlendiren bir figür rolünü alan Patin Zyro tarafından hazırlanan bir yerleştirme içinde sunuluyor. Her bir sanatçının kendi işi de bu merkezî birleşik konum veya sesin, ve ortak bir hatıraya bir göndermenin yörüngesinde dönüyor ve bağlantılarını buluyor.

“Bir noktada fark ettik ki en önemli mesele hafızanın kendisi, kökenlerin, anlatılan her hikâyenin arka planını oluşturan değişen ortamların hafızası; kendi gerçeklik perspektifimiz üzerinde sürekli fark ettiğimiz bir etki. Gerçeklilerimiz ‘istikrarsız ve değişken’ ve bu ‘yeni gerçeklikleri’ hayatın akışının, değişken perspektiflerden doğan bir sürecin sonucu olarak ele alabiliriz. Her sanatçı hatırlanan ‘eski bir ortamı’ güncel bir ortamla karşılaştırmaya teşvik edilecek: şimdiye evrilen mnemonik bir geçmiş gerçeklik.”

Her sergi, sanatçıların tekrar öğrendikleri yeni bir bağlamın oluşmasına el veriyor. Sanatçılar, ötekiler aracılığıyla dolaylı veya dolayımlanmış bilgi toplamak yerine aynı toplumsal ve fiziksel ortamda var oluyor, birlikte bir ânı paylaşıyor, bunun sonucunda müşterek bir bakış ortaya çıkıyor. Bu nedenle proje aynı gerçekliği, inşa etmenin, toplanmanın ve yaratmanın gerçekliğini, paylaşan insanların katılımıyla, onların yönlendirecekleri bir metotla gerçekleşecek bir süreç olarak tahayyül ediyor.

Sergideki sanatçılar, çeşitlilikleriyle, duyarlılıklarıyla, ve kendi özgün ve farklı süreçlerini yansıtarak, şimdiye, bugün yaşadığımız toplumsal ve siyasi âna eserleriyle bir karşılık veriyor. Sanki şu sloganı benimsiyorlar: “ya gerçek olanla baş edersin ya da gerçeğin seninle baş edeceğine emin olabilirsin” (Alex Haley).

Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Mondriaan Vakfı’nın katkılarıyla.

Sanatçılar: Caner Aslan, Sebastian Diaz Morales, Yang Ah Ham, Leonard Retel Helmrich, Boukje B. Janssen, Rob Johannesma, Jean Bernard Koeman, Sefer Memişoğlu, Fahrettin Gürkan Örenli, Jooyeon Park, November Paynter, Dick Verdult, Arief S. Wiranatakusumah, Patin Zyro, Shin Kyu Moon & Joon Eui Noh
Dick Verdult performance @Peyote: 13.9.2011 23:00

 icon-file-text Broşür

Detaylar

Başlangıç:
10/09/2011 @ 11:00
Bitiş:
26/11/2011 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57