Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Dikenden Sığınak: Can Candan ile Duvarlar-Mauern-Walls Film Gösterimi ve Söyleşi

29/12/2021 @ 18:30 - 21:00

Depo’da 30 Aralık’a kadar devam eden Dikenden Sığınak sergisi kapsamında, belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan‘ın Duvarlar-Mauern-Walls adlı filminin gösterimi ve söyleşisi gerçekleşecektir.

Duvarlar-Mauern-Walls, birleşik, ‘duvar sonrası’ Berlin’in en kalabalık azınlığı olan göçmen Türkiyeli toplumun yakın tarihindeki bir anı konu alan, Amerika’dan gelen Türkiyeli bir sinemacının yaptığı üç dilli (Türkçe, Almanca, İngilizce) bir belgeseldir. Berlin duvarının yıkılması ve iki Almanya’nın birleşmesinden sonra, 1991 yılı Almanya’da yabancılara yöneltilen saldırıların artık gözardı edilemeyecek boyutlara ulaştığı bir yıldı. 1991, aynı zamanda da Türkiyelilerin Almanya’ya göçünün başlamasının 30. yılıydı. Bu filmde Türkiyeli göçmenler, geçmişleri, bugünleri ve gelecekleri, duvarın yıkılmasının ve Almanya’nın birleşmesinin onlar için ne anlama geldiği, artan saldırılar karşısında Almanya’ya aidiyet duygularını nasıl etkilediği konularında konuşuyorlar. Duvarlar-Mauern-Wallshem içeriden, hem de dışarıdan biri olan bir sinemacının, durumun Türkiyeli azınlık açısından nasıl göründüğünü yansıtmasıdır.

2000 • yön. Can Candan • ABD/TÜRKİYE • 83 dk. • video • Türkçe, Almanca, İngilizce

Belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan, lisans derecesini ABD’de Hampshire College’dan sinema-televizyon dalında; sanatta yeterlik (doktora seviyesi) derecesini de ABD’de Temple University’den film ve medya sanatları dalında aldı. 2000’e kadar ABD’de, sonrasında da Türkiye’de film ve medya sanatları konularında çeşitli üniversitelerde ve kurumlarda dersler verdi. 2000’de Türkiye’ye döndükten sonra önce İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, sonra Sabancı Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2007’de de Boğaziçi Üniversitesi’nin öğretim kadrosuna katıldı. Yönetmenliğini yaptığı uzun metraj belgesel filmler Duvarlar-Mauern-Walls (2000), 3 Saat (2008) ve Benim Çocuğum (2013) yurtiçinde ve yurtdışında üniversitelerde, festivallerde, sinemalarda, televizyonlarda gösterildi, çeşitli ödüller kazandı ve halen uluslararası alanda gösterimleri ve dağıtımları devam etmekte. Can Candan, bir yandan Türkiye belgesel sineması üzerine araştırmalarına, makale ve kitap çalışmalarına devam ederken, bir yandan da dördüncü uzun metraj belgesel filmi Nükleer Alaturka üzerine çalışmaktadır.

Detaylar

Tarih:
29/12/2021
Saat:
18:30 - 21:00
Etkinlik Kategori: