Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Ahmet Polat – Kemal’s Dream

10/03/2012 @ 11:00 - 21/04/2012 @ 17:00

10 Mart – 21 Nisan 2012

Kemal’in Rüyası, Ahmet Polat’ın Türkiye’de yaşayan genç insanları konu alarak ürettiği 56 fotoğraftan oluşan bir seri. Polat geçtiğimiz altı yıl boyunca Türkiye’de yaşadı ve çalıştı. İstanbul’dan Karadeniz Bölgesi’ne, Güneydoğu’dan Ege Bölgesi’ne bir çok yere seyahat etti, dostları ve yeni tanıdığı insanlarla söyleşiler yaptı, fotoğraflar çekti. Bu seyahatler kişisel bir doküman oluştururken, genç bir jenerasyonun hayatlarından anları ve durumları daha yakına getiren coğrafi bir tarama da ortaya çıkardı.

Serideki resimlerden yansıyan çeşitlilik, ‘gençlik’i net ve kesin bir kategori olarak ve bütünlüklü bir imgeyle tanımlamayı imkânsız kılan içiçe geçmiş farklı sosyal, politik ve ekonomik katmanların ipuçlarını da içeriyor. Yine de bir zamanlar bu kavramla özdeşleştirilen milliyetçiliğe ve moderniteye ait ideallerle, daha eski kuşakların vazgeçmediği yargılayıcı klişeler sanki bu imgelerin etrafında dolaşıp duruyor ve onları görünmez bir gerilim alanına oturtuyor.

Daha önceki işlerinde olduğu gibi Polat burada da beklentiler, önyargılar ve kabullerin arasındaki karşılıklı etkileşimin peşine düşüyor. Polat bir belgesel fotoğrafçı olarak geleneksel görsel dili kullanırken, diğer yandan dinamik ve katmanlı kompozisyonlarıyla bunun ötesine geçmeyi başarıyor. Hollandalı bir anne ve Türkiyeli bir baba tarafından yetiştirilmesinin de etkisiyle işlerinde içeriden ve dışarıdan olanın perspektiflerini birleştirebiliyor; bu tip bir kaynaşma ele aldığı kişi ve konularına yaklaşımında dikkati çekiyor.

Ahmet Polat ICP’nin (Uluslararası Fotoğrafçılık Merkezi) “Genç Fotoğrafçı” ödülü sahibidir. Fotoğrafları, İstanbul Modern, FOAM, Amsterdam Rijks Museum gibi kurumlarda ve Fransa, Avusturya, Almanya, Slovenya, Malezya ve Belçika’da çeşitli sergilerde yer almıştır. BKVB Vakfı ve Mondriaan Vakfı’ndan çeşitli uluslararası burslar kazanmıştır. Prix Pictet ve Anna Cornelis ödüllerine aday gösterilmiştir. NY Times, Paris Match, De Volkskrant, Vrij Nederland gibi yayınlar için hazırladığı işler yanında, fotoğrafları Vogue, Beeldcultuur, Quest ve Vice dergilerinde yer almıştır. Halen İstanbul’da çalışmaktadır.

Ahmet Polat – Kemal’in Rüyası, Foam Amsterdam küratörlüğünde hazırlandı.

Mondriaan Foundation ve Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla.

Sanatçı: Ahmet Polat
Panel: 10 March Sat., 16:30 Leyla Neyzi / Sabancı Univ. – Yörük Kurtaran / TOG
Kitap tanıtımı: 20 April Friday, 18.30

 icon-file-text Kemal’in Rüyası

Basın

15.3.2012
Türkiyeli gençler kadraja uymuyor
Radikal

15.3.2012
Ahmet Polat: Merak ve mesafe
Radikal

Detaylar

Başlangıç:
10/03/2012 @ 11:00
Bitiş:
21/04/2012 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57