Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Ashery & Sansour – Falafel Yolu

14/01/2011 @ 08:00 - 27/02/2011 @ 17:00

14 Ocak – 27 Şubat 2011

Ashery ve Sansour DEPO İstanbul’da Falafel Yolu‘nu sunmaktan mutluluk duyar. Bu sergide iki sanatçının 3 yıllık işbirlikleri sırasında ortaya çıkan üretimleri ilk defa bir mekânda, bir solo sergi çerçevesinde gösterilecek ve böylece projenin tamamı üzerine düşünmeyi mümkün kılacak bir alan açılacak.

İsrail’de doğan Ashery ve Filistin’de doğan Sansour, Filistin’in işgaline karşı özgün ve söylemsel kültürel ve sanatsal direniş biçimleri üretmek gibi net bir amaçla birlikte çalışıyorlar.

DEPO’da düzenlenecek Falafel Yolu adlı sergide yer alacak çalışmalardan The Novel of Nonel and Vovel [Novel ve Vovel’ın Romanı] (Charta, 2009), ikilinin Filistin’i kurtarmaya çalışırken birer süper kahramana dönüşmelerinin hikâyesini anlatan deneysel bir grafik roman.

Dante’nin Inferno ve Bosch’un The Garden of Earthly Delights [Dünyevi Zevkler Bahçesi] tablosundan esinlenen triptik Nonel and Vovel’s Inferno [Nonel ve Vovel’in Cehennemi] (6×3 metre) ise, işgal manzarasını cehennem imgesi içinde tarif eden iki ve üç boyutlu dijital malzeme ve çizimlerden oluşan bir kolaj. DEPO’da eserin yanında özellikle bu sergi için hazırlanan bir Ziyaretçi Rehberi bulunacak.

Son olarak, bu sergide Falafel Road adlı residansta üretilmiş ve yeni kurgulanmış 20 kısa video yer alacak. Videolar, Londra’da 20 falafelcide yenen kamuya açık 20 yemeğin ham kayıtları. Tüm sohbetleri kışkırtan ilk soru İsrail’in falafeli Filistinlilerden çalıp çalmadığı. Her video falafelin İsrail’in gurur duyduğu ulusal yemeklerden biri olması gibi tartışmalı bir mesele üzerine doğrudan bir tanıklık. Hem hararetli hem de komik yemeklerde kültürel sömürgecilik, Filistin yemekleri ve kültürel tarih, Filistin ve İsrail’deki okullarda eğitim, Ashery ve Sansour arasındaki ilişkiler, Oryantalizm, Dil ve terminoloji gibi konulara değiniliyor.

Falafel Yolu sergisinin açılışında bir yarışma yapılacak. Küçük gruplardan Nonel and Vovel’s Inferno adlı işte betimlenen sahneleri tasvir etmeleri istenecek ve kazanan takıma bir ödül verilecek.

http://nonelandvovel.net/
http://www.falafelroad.blogspot.com/

Oreet Ashery ve Larissa Sansour 2007 yılından beri birlikte çalışıyor ve Nonel ve Vovel isimlerini kullanıyorlar. Bu isimler İngilizce roman anlamına gelen ‘novel’[1] sözcüğünün yanlış yazılmış halleri. Bu işbirliği sürecinde iyi eleştiriler alan The Novel of Nonel and Vovel, (Charta, 2009) adlı deneysel romanı yayımladılar; aralarında Tate Modern, Brooklyn Museum, Serpentine Gallery Edgware Road Project, Iniva ve Nikolaj Copenhagen Contemporary Art Center’ın bulunduğu çeşitli kamusal mekânlarda birçok tartışma, performans ve gösterim düzenlediler. 2010 yılında Live Art Development Agency ve Artsadmin ile birlikte Londra’da 20 falafelcide Falafel Road adlı kamusal ve etkileşimli rezidansı gerçekleştirdiler. Ashery ve Sansour’un katıldığı sergi ve konferanslardan bazıları ise şöyle: The Rietveld Academie, Amsterdam, Joseph Massad, Reem Fadda ve Galit Eilat ile birlikte; Birkbeck College, Londra, Gazze ve Filistin’de zihinsel sağlık ve travma üzerine çalışan psikolog ve psikiyatristlerle psiko-politik direniş konferansı,  Eyad el Sarraj, Sami Owaida, Mohamad Mukhaimar ve Mohamed Altawil ile birlikte. Published and be Damned kitap fuarı. Whitworth Gallery, Manchester; Goldsmiths College, Redrawn Boundaries; ve Fall Out, Gammel Holtegaard, Kopenhag.

 icon-file-text Kısmi Bir Filistin İşgali Rehberi

Basın

17.1.2011
İki süper kahramanın çözemediği mesele
Radikal

16.1.2011
Falafel İsrail’in mi, Filistinlilerin mi?
CNN TÜRK

14.2.2011
Falafel Yolu Sergisi
TVNET Gündem Sanat

Detaylar

Başlangıç:
14/01/2011 @ 08:00
Bitiş:
27/02/2011 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57