Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Forum programı: Görünürlük

05/02/2023 @ 14:00 - 19:00

5 Şubat Pazar, 14:00-19:00

 

  • Hiç eser sattın mı?
  • Kişisel sergin oldu mu?
  • Şerefiye mi?
  • Bu sezonu da mı sergisiz kapatacaksın?

Kültür-sanat alanında adeta karanlık madde* hâline gelen “görünürlük” kavramının işlevi nedir? Görünürlük, sanatçı şerefiyesinin yerine geçebilir mi? Bir kurumun sanatçıya görünürlük “sağlaması” ne anlama gelir? Görünürlüğe iddia edildiği kadar ihtiyacımız var mı? Peki ya alanda görülmeyen emek, hak ihlâlleri ve eşitsizlikler? 

Depo ve Omuz’un Şubat – Mart 2023 ayları boyunca Depo’da düzenlediği forum serisinin ilk oturumu Görünürlük‘te; son yıllarda sayıları artan “genç” sanatçı odaklı sergi, fuar ve yarışmaların görünürlük ekonomisi ve rekabet kültürüne etkileri, kültür-sanat alanında çalışanların görülmeyen ve değersizleştirilen emeği, sanat alanında gittikçe derinleşen sınıfsal çelişkiler ve güvencesizlikle beraber görünürlüğün temsiliyet ve bağımsızlıkla ilişkisi tartışmaya açılacak.

Görünürlük çalışma grubu: Betül Aksu, Melis Bektaş, Tüten Akay, Umut Erbaş

Forum programı, kültür-sanat alanında hesap verebilirlik, çalışma koşulları, gelir adaletsizliği, güvencesizlik, kaynakların adil paylaşımı, faillik ilişkileri ve kurumsal sorumluluklar gibi aciliyet teşkil eden birçok sorunun kamusal olarak tartışıldığı bir zemin oluşturmayı hedefliyor.

Görünürlük, Faillik, Kurumlar, Kesişimler ve Kaynak başlıkları altında gerçekleşecek bu oturumların her biri, farklı bir çalışma grubu tarafından programlandı ve davet edilen katılımcıların katkılarıyla yapılandırıldı.

Detaylı bilgi için:

 

* Gregory Sholette, Karanlık Madde: Girişimcilik Kültürü Çağında Sanat ve Politika (İstanbul: Doruk Yayınları, 2013)

 

 

Detaylar

Tarih:
05/02/2023
Saat:
14:00 - 19:00
Etkinlik Kategori: