Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Gizem Karakaş – Performans: Hatırlıyoruz

31/01/2019 @ 19:19 - 21:19

Tarih: 31 Ocak 2019, Perşembe
Saat: 19:19

Gizem Karakaş, Depo’nun ikinci katındaki kişisel sergisi “Masum Değiliz” kapsamında 31 Ocak Perşembe günü saat 19:19’da “Hatırlıyoruz, Joe Brainard ve Georges Perec’in Ardından” isimli bir performans gerçekleştirecek. Sanatçının ilk defa 2017 yılında “vesile” sergisi kapsamında HAH kolektif sanatçıları ile birlikte gerçekleştirdiği performans bu sefer sergi süresince birlikte çalıştığı Fuat Eşrefoğlu, Lara Ögel ve Ekin Kano’nun katılımıyla gerçekleşecek. Sanatçı bu performansta Joe Brainard ve Georges Perec’in “Hatırlıyorum” kitaplarını referans alıyor.

1970’lerin başında New Yorklu şair ve sanatçı Joe Brainard arkadaşına yazdığı bir mektupta şunları söylüyordu: ”Şu sıralar halen üzerinde çalıştığım ‘Hatırlıyorum’ isimli bir yazıya kafayı takmış durumdayım. Kendimi İncil’i yazan Tanrı gibi hissediyorum. Yani sanki bütün bunları tam olarak ben yazmıyormuşum da bana rağmen, benim yüzümden yazılıyorlarmış gibi hissediyorum. Üstelik yazdıklarım benimle olduğu kadar herkes ile alakalıymış gibi geliyor ve bu da çok hoşuma gidiyor.”

Joe Brainard’ın her biri “Hatırlıyorum” kalıbıyla başlayan cümlelerden oluşan anılarını listediği aynı başlıklı kitabı gerçekten de yazar hakkında olduğu kadar herkes ile alakalı. Brainard’ın “Hatırlıyorum” kitabından esinlenen Perec, kitabı okumamasına rağmen kendi hatırladıklarını yazmaya karar verir. 1978 yılında aynı başlıkla yayınlanan kitapta Perec, Brainard’dan farklı olarak ‘‘çoğunluk tarafından unutulmuş, sıradan, alışılmış’’ olaylara gönderme yapan anılarını aynı cümle kalıbıyla listeler. Perec kitabının sonunda boş sayfalar bırakarak okuyucuyu kendi hatırladıklarını yazmaya davet eder.

“Hatırlıyoruz” performansı Perec’in kitabının sonunda bıraktığı boş sayfaları beraber doldurmak, unutamadıklarımızı birbirimize hatırlatmak için deneyimlenecek kolektif bir ritüel sunuyor.

Detaylar

Tarih:
31/01/2019
Saat:
19:19 - 21:19
Etkinlik Kategori: