Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

İade-i Ziyaret

17/07/2009 @ 11:00 - 31/07/2009 @ 17:00

17 – 31 Temmuz 2009

Şu sıralar Apartman Projesi son projesi ‘İade-i Ziyaret’ üzerine çalışıyor.
Konseptini inisiyatifin kurucusu ve video sanatçısı Selda Asal’la Serra Özhan’ın oluşturduğu projenin küratörlüğü ve organizasyonunu Serra Özhan üstleniyor. Katılımcı sanatçıları Endam Acar, Selda Asal, Volkan Aslan, Fatma Çiftçi, Zeren Göktan, Deniz Gül, Gözde İlkin, Ceren Oykut, Gökçe Süvari ve Sophia Tabatadze’den oluşan kolektif projenin ilk ayağını Nisan 2009’da Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve İran’ı ziyaret ederek gerçekleştirdiler.

Kimlik alanları olarak sayabileceğimiz ulus, devlet ve sınır, ülkeler arasında fiziksel sınırların dışında, ülkelerin birbirleriyle olan politik meselelerinden doğan, sınırı duvarlaştıran ikinci bir sınır daha var: Aşılmasının pasaportundaki milliyetine göre değiştiği ve vize alarak dahi geçilmesinin mümkün olmadığı bir duvar bu. Türkiyeli birinin sınır komşusu Ermenistan’a veya tam tersi gecişine izin vermeyen politik duvar. Bir benzer sınır duvarı Ermenistan’ın doğu komşusu Azerbaycan’la da yaşanmakta.

Fakat devletler tarafından konulan tüm sınır hikayelerini “sınır dışı” bırakan önemli kültürel alışverişler var. Bunlardan biri de iade-i ziyaret. Şimdiye baktığımızda Batı Avrupa’dan farklı olarak, birçok Arap ülkesinde olduğu gibi Ermenistan, İran, Azerbaycan ve Gürcistan’da da Türkiye’de olduğu gibi iade-i ziyaret kültürü hâlâ mevcut. Örneğin Türkiye‘de olduğu gibi onlarda da, tanışmamış olsalar bile komşuların ziyareti hoş karşılanır. Hatta olması gereken bir şeydir: ‘şarttır’. Elinizde bir paket tatlı ya da lokumla gider ‘merhaba’ dersiniz.

İşte bu proje, ülkelerin birbirleriyle olan kavgasına inat ziyaretini ve karşılığında iade-i ziyaretini almak üzere bir yolculuğa çıkıyor. Sınırların yarattığı fiziksel, politik ve düşünsel engelleri eleştirel olarak kırmak için. Bu anlamda sınırları sınırsız kılan, ortak kültürel bir değer olan iade-i ziyaret bizim projemizin cıkış noktasını oluşturuyor.

Kolektif kimi zaman kendilerine ayırılan minibüslerle kimi zaman trenle ziyaret yolculuğunun orada ve o anda doğuracağı deneysel bir calışmaya katıldı. Kolektiften doğacak farklı düşünceleri, bir arada olmanın, paylaşmanın getireceği farklı deneyimleri, farklı malzemelerden doğacak çeşitli anlatımları keşfetmek üzere. Fotoğraf, video, müzik, performans, resim, sosyoloji gibi farklı disiplinlerden katılımcıların yolda, durduğu, kaldığı ve ziyaret ettiği yerlerde fotoğraf, film, yazı, etkileşim ve konuşmalarından oluşan deneysel bir atölye çalışması gerçekleşti.

Proje Gürcistan, Ermenistan, tekrar Gürcistan, Azerbaycan ve İran’a olan ziyaretleri ve bu ülkelerden sanatçıların iade-i ziyaretleri üzerinden oluşturulacağı için ismi ‘iade-i ziyaret’: Bu ülkelerdeki sanatçılar ve bizim için tanıdık bir kelime, bağlayan bir isim.

Projenin ikinci ayağında Temmuz 2009’da düzenlenen iki dönemli atölye çalışmasında, geçilen ve kalınan ülkelerden sanatçılar Türkiye’de DEPO’da ve Apartman Projesi’nde bizi ziyaret ediyor. Bu çalışmaların sonuçları ise 20 Kasım – 19 Aralık tarihleri arasında DEPO’da sergilenecek.

Sanatçılar: Goergia: Sophia Tabatadze, Nadia Tsulukidze; Armenia: Sona Abgaryan, Tsomak Oga; Azerbaijan: Farid Rasulov, Ali Hasanov; Iran: Shahab Fotouhi; Turkey: Endam Acar, Selda Asal, Volkan Aslan, Fatma Çiftçi, Zeren Göktan, Deniz Gül, Gözde İlkin, Ceren Oykut, Gökçe Süvari
Proje Koordinatörü: Serra Özhan

Basın

19.12.2009
‘İade-i Ziyaret’i, Ziyaret Vakti!
Agos

Detaylar

Başlangıç:
17/07/2009 @ 11:00
Bitiş:
31/07/2009 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57