Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

İç Dünya – Sakız Adası | Stratis Vogiatzis Fotoğraf Sergisi

22/12/2011 @ 08:00 - 14/01/2012 @ 17:00

22 Aralık 2011 – 14 Ocak 2012

Selanik Fotoğraf Müzesi ve DEPO “İç Dünya – Sakız Adası. Stratis Vogiatzis” sergisini sunar.

İç Dünya, Stratis’in neredeyse üç yıl boyunca fotoğrafladığı Sakız Adası’nın iç mekânlarıyla ilgilidir. Proje “İç Dünya, Mastika Köyleri” adlı bir kitaba dönüştürülmüştür.

Stratis bu projeyle bir halkın, zamanla savaşında yenilen ve korkudan saklanan doğal ve şeffaf özgün kültür hazinelerini kaydetmiş ve gün yüzüne çıkarmıştır. Sanatçı mekâna ne kendini tatmin etmek için girer ne de gizli bir amacı vardır. Mekâna, bir hacının anlamak ve hissetmek için günahsız ve kutsal bir tapınağa girdiği gibi girer. Sanatçı kendini her şeyden uzaklaştırır ve başkalarının kendi başlarına göremeyeceklerini görmek için kendini başkalarının yerine koyar. Böylece bizi, dekorasyonları acıyı ve kaybı yansıttığı kadar yaşamın esin kaynağını da yansıtan evlerin iç dünyasına götürür.

Böylece, bizi seçici ve mistik bir şekilde dekorasyonu, içlerinde yaşayan ya da yaşamış olan insanların ruhlarını yansıtan evlerin içine götürür. Odalar ve süslemeleri gösterişli bir aldatmacayı ya da gerçeğin kasıtlı bir şekilde gizlenmesini yansıtmaz; ılımlı olma ihtiyacını, mahrumiyetin yükünü ve bu halkın kültürünü yüzyıllar boyunca besleyen inanç ve umudu, hayata dair oyuncu bir coşkunluğu alçakgönüllülükle yansıtırlar. Bu kültürün basit ve temel nesnelerine muhtemelen bir antik yerleşim merkezindeki bulgularda rastlayabiliriz. Burada huşu ve coşkuyla kendi gerçek kimliğimizin farkına varırız.

Dimos Avdeliodis

Sergi Yunanistan Başkonsolosluğu İstanbul katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.

Bu sergi, Fotoğraf Müzesi tarafından düzenlenen PhotoBiennale / 21. Uluslarası Fotoğraf Buluşması kapsamında Selanik’te, Sakız Adası’nda, Torino’da (2010) ve Trieste’de (2011) gösterilmiştir.

————————————————————————————–

Stratis Vogiatzis

1978’de Yunanistan’ın Sakız Adası’nda doğdu. Selanik’teki Aristotle Üniversitesi’nde ve Amsterdam Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Ekonomi eğitimi aldı. Yunanistan’da ve yurt dışında serbest fotoğrafçı olarak çalışan sanatçının eserleri bireysel sergilerinde ve çeşitli grup sergilerinde sergilenmiştir ve hikâyeleri Yunanistan ve yurt dışında yayınlanmıştır. Bugüne kadar sanatçının işleriyle ilgili dört kitabı yayımlanmıştır.

www.stratisvogiatzis.com

Detaylar

Başlangıç:
22/12/2011 @ 08:00
Bitiş:
14/01/2012 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57