Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Kaydediyor musun?

07/06/2011

Tarih: 7 Haziran 2011

Sanatçı Sandra Schäfer bu sunumda bizlerle sanatsal pratiğini paylaşacak. Schäfer, daha önceki işlerinde toplumsal cinsiyet temsilleri, kentlilik ve (post-)kolonyalizm gibi temaları ele aldı. 2002’den itibaren düzenli olarak Kabil ve Tahran’a gitti. Afganistan ve İran’ın yanı sıra, İspanya, Britanya ve Almanya’dan film yapımcıları, aktivistler ve kuramcılarla enstalasyon, film festivali, kitap ve sergi dahil ortak projelerde yer aldı. Schäfer bu sunumda Elfe Brandenburger‘le beraber çalıştığı filmi Passing the Rainbow‘dan ve diğer filmlerden parçalar gösterecek. Passing the Rainbow, Afgan toplumunda siyaset, gündelik hayat ve sinematografik sahnelemeler düzeyinde katı toplumsal cinsiyet normlarını aşındırmaya yönelik performatif stratejileri ele alıyor.

Sunumun ardından 19:30‘da Passing the Rainbow filmi gösterilecek.

Passing the Rainbow (Gökkuşağını Geçmek)
Sandra Schäfer ve Elfe Brandenburger
71′, FRG 2007

Filmde yer alanlar: Aiqela Rezaie, Roya Fahim, anonim bir figür, Hamida Refah, Nursia Anjomodin, Zobaida Sahar, Samat Sahar, Saba Sahar, Breshna Bahar, Malek_a, Sakina Habib-zada, Marina Golbahari, Nilab, Razi Mohebi, Khaleda Forogh, Kızlar Tiyatro Grubu (Amina, Homeira, Roya, Tamana, Zobaida)

Yönetmenler, Afgan sinemasının farklı dönemlerine ait çeşitli filmlerden bölümler gösteriyorlar; çekimler sırasında aktristlere eşlik ediyor ve onlarla yeni bölümler sahneye koyuyorlar. Passing the Rainbow, aktristlerin gündelik hayatından sahnelere yer veriyor, toplumsal cinsiyet ilişkileri üzerine düşünmeye davet ediyor ve kurmacada yeni hareket alanları açıyor.

Sandra Schäfer

Sanatçı, film yapımcısı ve yazar Schäfer Berlin’de yaşıyor. Video ve fotoğraf işleri üretiyor ve enstalasyonlarında bu iki tekniği birleştiriyor. Ocak 2011’den beri Berlin Senatosu Kültürel İlişkiler bursuyla İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 1995’ten beri bursun mentorluğunu BM Güncel Sanat Merkezi yürütüyor. Şu anda “on the set of 1979ff” adlı video enstalasyonu üzerinde çalışıyor.

www.mazefilm.de

Detaylar

Tarih:
07/06/2011
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57