Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Kayısı Kent A4

18/09/2011 @ 11:00 - 15/10/2011 @ 17:00

18 Eylül – 15 Ekim 2011

Depo’da ofis katında Kayısı Kent A4

Kayısı Kent A4, İstanbul’da seyyar PVC’ci/fotokopiciler tarafından çoğaltılan ve satılan bir fanzin/fanzinimsi/A4 kağıda kopyalanabilen şey dizisidir. İlk sayısı Mart 2010’da çıkan Kayısı Kent A4’ün her sayısı farklı bir sanatçı / sanatçı kolektifi tarafından hazırlanıyor. Depo, normalde sergi alanı olarak kullanılmayan ofis katında, Kayısı Kent A4’ün bugüne kadar çıkan on bir sayısına dört hafta boyunca ev sahipliği yapıyor olacak. Katkıda bulunanlar arasında Evrim Kavcar, Burak Bedenlier, Nalan Yırtmaç, Stephan Kurr, Delphine Rigaud, Yasemin Özcan Kaya, Antrepo, Burak Delier, Jorge Méndez Blake, Yahya Madra ve Ceren Özselçuk var. Kayısı Kent A4, Dilek Winchester tarafından kurgulandı ve yürütülmekte.

PVC’cilerin yaygın olarak kullandığı araç, dört tekerlek üzerinde fotokopi makinesi, PVC kaplama makinesi, araba teybi ve jeneratörden oluşan çok işlevli bir anonim tasarım harikası. Kayısı Kent A4, bu anonim tasarımın sunduğu olanaklar dahilinde çoğaltılıyor ve dağıtım ağı olarak yasal olmayan ama çoğunlukla görmezlikten gelinen seyyar PVC’ci ağına iyi huylu bir parazit olarak tutunuyor. Sergi süresince de her zamanki gibi Eminönü, Karaköy, Nişantaşı, Osmanbey civarındaki PVC’cilerde son sayılar satılıyor olacak.

Dilek Winchester‘ın hazırladığı Kayısı Kent A4’ün birinci sayısı, Kayısı Kent A4’ün ne olduğu üzerine ve parçası olduğu dağıtım ağına dair bazı bilgiler veren bir giriş sayısı niteliğinde. Aynı zamanda dağıtım ağının işlerliğini deneme sayısı olarak da düşünülebilir. Bu sayıda PVC’cilerin sokaktaki sesi olan, birçok anons kaydında emeği geçmiş olan Ece Hanım ile bir röportaj da bulunuyor.

Gel Şehir, Git Şehir isimli, Evrim Kavcar tarafından hazırlanan ikinci sayıda Balmumcu – Beşiktaş civarında yaşayan, otobüse, bisiklete ya da minibüse değil, sadece taksilere havlayan belli bir sokak köpeğinin hikâyesi konu ediliyor. Kavcar, sergide, halen zaman zaman takip etmekte olduğu bu köpeğe dair bize yeni bilgiler sunuyor olacak.

Burak Bedenlier‘in sanat pratiğinin ilginç bir bölümünü, hayatın akışına paralel olarak titiz ve ısrarcı bir biçimde kayıt düştüğü eskiz defterleri oluşturuyor. Üçüncü sayı, Bedenlier’in bu defterlerinden birinin 6 sayfasının fotokopisinden meydana geliyor. Defterin aslı, kopyasının yanında sergide yerini alacak. Sanatçı, bu sayıda şehir içi seyahat rotasında işaret olarak bıraktığı çıkartmaların koordinatlarının yanı sıra Bora Atalay’ın “Takma Dişler” adlı bir hikâyesine ve “Zikcell” adında eleştirel bir çizgi romana yer veriyor.

Dördüncü sayı, Nalan Yırtmaç‘ın çocuklarla yaptığı çalışmalardan oluşan bir seçkiden oluşuyor. Sergide aynı zamanda sanatçının 2003’ten bu yana eğitimci kimliğiyle Sulukule, Levent ve Bakırköy’deki çeşitli okullarda kulüp etkinliğinde çıkartılan dergilerden oluşan arşivi yer alıyor. Arşivde aralarında 2006’dan beri Ergen Gırtlak, Post it, Sifon, Garides, Panzehir gibi farklı isimlerle çıkan dergilerin, 2004-2011 yılları arasında Braket adıyla çıkan derginin, ve Santral İstanbul’da karikatür atölyelerinde üretilmiş Yaptım Olacak ve Karizmatik adlı derginin yer aldığı 30’un üzerinde dergi bulunuyor. Söyleyecek sözü olan birçok çocuğun sesi bu dergiler aracılığıyla eğlenceli bir gürültü olarak Depo’nun ofis katında yerini alacak.

Stephan Kurr, 90’ların başında öğrencilik yıllarında başlayarak bugüne kadar biriktirmeye devam ettiği fotokopilerden oluşan koleksiyonunu kullanarak hazırladığı beşinci sayıya Copy Right Now adını veriyor. Kurr’un hazırladığı sayıda ayrıca, Süreyyya Evren’in bir yazısının fragmanlar halinde yeni bir okumasını da bulacaksınız. Sergide, çeşitli kaynaklardan toplanmış fotokopilerden oluşan bu koleksiyonundan bir derlemeyi içeren, özel olarak hazırlanmış bir sanatçı kitabı da bulunuyor.

Kayısı Kent A4’ün altıncı sayısı uçanlar ve kaçanlar üzerine. Delphine Rigaud, birbirinden bambaşka iki zaman (günümüz ve 17. yüzyıl) ve iki farklı varoluş haline dair görsel bir dağarcık oluşturuyor ve şu soruyu sorma cesaretini gösteriyor: Hayatta kalma isteğiyle hayal ettiğini hayata geçirme kararlılığının hiç benzer yanı yok mu?

Yasemin Özcan Kaya tarafından hazırlanan Yaprak adlı yedinci sayı, sanatçının 2008 yılında Malatya’da kamusal alanda karşılaştığı bir heykelin tarihini merak etmesiyle başlayan sürece dair bir sayı. 1947 yılında Nijad Sirel ve Hakkı Atamulu tarafından yapılan Atatürk ve Gençlik Anıtı olarak bilinen bu anıttaki erkek figürün çıplak olmasından kaynaklanan olaylar zincirinin anlatımı için sanatçı şaşırtıcı bir ismin sözlerine de yer veriyor. Kamusal alanda heykel, halk tepkisi ve hadım edilme bu sayının anahtar kelimeleri arasında.

Antrepo, seçim dönemine denk gelen Kayısı Kent A4’ün sekizinci sayısında, seçim dönemlerine has, havada uçuşan vaatlere nazire ediyor. Tonu komik olma beklentisi yaratmakla birlikte, aslında tedirgin edici olan (kurgusal) haberler, çarpıcı haber başlıkları ve bunlara eşlik eden fotoğraflardan oluşan bir sayı bu. Haber başlıkları arasında ‘Ağrı Dağına Yıkım Kararı’, ‘Radyasyon Sonucu Aç Kalan Keçiler Yola İndi’ var. Antrepo, sergide aynı fotoğrafları, stratejik metin kullanımı aracılığıyla şekillendirdiği bağlamından çıkararak, metinlerin dayattıkları ve çağrıştırdıklarından bağımsız bir alana iade ediyor.

Burak Delier‘in Google’a göre Kayısı Kent A4 adını verdiği dokuzuncu sayı, sanatçının, bir deney olarak Google arama motoru aracılığıyla kendini enformasyonun akışına bıraktığı bir gezintinin belgelenmesi sonucu ortaya çıkan ‘ağsal bir sözlük kolajı’nı ve bu kolaja dair bir okumayı içeriyor. Delier, arama motorlarının yol açtığı kaymalara ve yanyanalıklara dikkat çekerek, bilgi ve iktidar ilişkisine dair sorular soruyor. Bu gezinti sırasında sanatçı kendi iradesini, Google arama motorunun sunduğu seçeneklere indirgiyor.

Jorge Méndez Blake ise bizim beyaz dizi olarak bildiğimiz, İspanyolca’da ise pembe roman anlamına gelen ‘novella rosa’ denilen aşk romanı dizilerine atıfta bulunuyor. Sanatçı, klasik edebiyat eserlerinden alıntıladığı illüstrasyonların dizilimiyle bize bir aşk hikâyesinin görsel taslağını sunuyor. Bu iş için kullandığı kitaplar arasında; Define Adası ve Sherlock Holmes‘un yanı sıra ilk basımı 1499’da Venedik’te yapılmış, yazarı bilinmeyen Bir Rüyadaki Aşk Kavgası (Hypnerotomachia Poliphili) ve ayrıca Jules Verne ve Edgar Allen Poe kitapları da bulunuyor.

Ceren Özselçuk ve Yahya Madra‘nın hazırladığı Kayısı Kent A4’ün on birinci sayısı, birlikte yazı yazmaya aşina olan bu ikilinin, beraber hazırladığı ilk fanzin. Bu sayıda, Kayısı Kent A4 ve enformalite ilişkisi tetikleyici bir güç olarak bulunuyor ve enformalite kavramı, çok çeşitli tezahürleriyle kadrajda sürekli kendine yer buluyor. Ancak akışta olanın daha çok birlikte yazma eylemi, halleri ve haleti ruhiyesi olduğunu ileri sürebiliriz. Ya da bu sayının bir birlikte yazı yazma parodisi olduğunu da iddia edebiliriz. Tüm bu olasılıklar ve okumalar bir yana, Özselçuk ve Madra’nın bu sayıyı hazırlarken eğlenmiş oldukları aşikâr.

Kayısı Kent’te yayımlanan metinlerin çevirilerini Liz Amado yapmıştır. Desteği için çok teşekkür ederiz.
Stephan Kurr’un Kayısı Kent A4’e katkısını Institut für Auslandsbeziehungen (IFA) desteklemiştir.
http://kayisikenta4.blogspot.com/

Katkıda bulunanlar: Evrim Kavcar, Burak Bedenlier, Delphine Rigaud, Nalan Yırtmaç, Stephan Kurr, Yasemin Özcan Kaya, Antrepo, Burak Delier, Jorge Méndez Blake, Ceren Özselçuk ve Yahya Madra
Kurgulayan ve yürüten: Dilek Winchester

Basın

11.10.2011
İyi huylu parazit
Radikal

Detaylar

Başlangıç:
18/09/2011 @ 11:00
Bitiş:
15/10/2011 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57