Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Kuşla Göz Arasında

27/05/2017 @ 11:00 - 30/07/2017 @ 17:00

27 Mayıs – 30 Temmuz 2017

“Kuşla Göz Arasında”, kolektif üretimin imkânlarını arayan, birlikte düşünmenin, hareket etmenin, yola çıkmanın, karar vermenin usûl ve yöntemlerini tartışan bir grup insanın, Apartman Projesi’nin ev sahipliğinde 2016 yılında başladıkları bir ortak çalışmanın ürünü.

Katılımcıları azalıp çoğalan ve “sis” adı altında toplanan bu kolektif girişim; görünürlük, mevcudiyet ve söz söylemenin eski ve yeni araç gereçleri üzerine kafa yordu; bildiri, tutanak, yönetmelik, mektup, fanzin türünde matbuatı değerlendirdi. Karar vermenin, yargıya varmanın usûl ve yöntemlerine, bunlar etrafında üretilen söz kalıplarına, mekân düzenlemelerine baktı. Bugün ve bu coğrafyadan yola çıkarak ama sınırlar varsaymayarak şiddet ve dilsizleşmeyi düşündü. Baskı ve sansür dalgasının bugün üretilecek şeyleri ve söylenecek sözleri nasıl dönüştüreceğini sordu. Ortak bir gerçekliğin, olası bir “şimdi”nin üretimini ve birlikte hareket etmenin imkân ve imkânsızlıklarını tartışmayı sürdürmek istiyor.

Depo’nun ilk katında, teksir ve riso gibi basma ve çoğaltma araçları etrafında şekillenen “Gelen Kağıtlar” bölümü yer alıyor. İkinci katta ise çeşitli televizyon programı setlerinin tekrar üretildiği bir televizyon stüdyosu olarak kurgulanmış “Televizyon” bölümü bulunuyor. Serginin bu iki ana aksı şimdiye kadarki ortak çalışmaların ve davet edilen işlerin yanı sıra sergi boyunca da yeni katılımlarla genişlemeye devam edecek, yeni buluşmalara imkân verecek ve üretim sürecini görünür kılacak.

“Kuşla Göz Arasında”nın hazırlık sürecine bir de performans çalışması eşlik etti. Sergi kapsamında gerçekleştirilecek bu performans hem sergiyi şekillendiren soruların ve kaygıların, hem de usûl ve yönteme dair tartışmaların bir kaydını tutuyor. Performans metni el yapımı bir kitapçık olarak üretilecek ve serginin haritası gibi kullanılabilecek.

“Kuşla Göz Arasında”, Selda Asal, Fatma Belkıs, Şafak Çatalbaş, Elmas Deniz, Borga Kantürk, Evrim Kavcar, Sevgi Ortaç, Gümüş Özdeş, Gökçe Süvari ve Merve Ünsal’ın birlikte çalışarak düşünsel ve biçimsel altyapısını kurduğu, davet ve iştiraklerle genişleyen bir sergi.

Sergide Ali Miharbi, Artıkişler Kolektifi, Ata Kam, Azra Deniz Okyay, Bengi Güldoğan, Berk Asal, Burak Delier, Ceren Oykut, Didem Pekün, Didem Erk, Emine Ekinci, Ezgi Kılıçaslan, Florian Wüst, Göksu Kunak, Gülsün Karamustafa, Güneş Terkol, Hera Büyüktaşçıyan, İrem Tok, İz Öztat, Julia Lazarus, Komet, Lara Ögel, Liken (Evrim Kavcar, Başak Kaptan ve Evren Erlevent), Mehtap Baydu, Merve Kılıçer, Nihan Somay, Onur Ceritoğlu, Özgür Atlagan, Özgür Erkök Moroder, Özlem Şimşek, pad.ma, Sasha Povzner, Sevim Sancaktar, Suat Öğüt, Sümer Sayın, Yasemin Özcan & Sena Başöz ve Yasemin Nur’un katkıları bulunuyor ve sürece yeni insanlar eklenmeye devam ediyor. Sergi süresince de eklenmeye devam edecek.

Detaylar

Başlangıç:
27/05/2017 @ 11:00
Bitiş:
30/07/2017 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57