Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

mâzîk

23/06/2022 - 13/08/2022

Dry pieces of Aleppo oak, İbrahim Alam

Açılış: 23 Haziran Perşembe, 18:00

Alev Ersan, İbrahim Alam ve İlyas Odman’ın ortak bir çalışma ve birbirlerinin işlerine müdahalelerle hazırladığı mâzîk, zaman ve dili bir malzeme olarak kullanarak, farklı queer jenerasyonların varlığını hissetmeye duydukları arzudan; iyileşme, dönüşme ve yaşlanmaya dair sorularla; karanlık ve yalnızlığa duyulan ihtiyaçla ortaya çıktı.

Sergi, ismini İbrahim Alam’ın eserinin bir parçası olan mazı meşesinin üzerine mazı arılarının larvalarını bırakmak ve korumak için yaptığı, Kürtçe’de “küçük mazı” ya da “mazıcık” anlamına gelen mâzîk‘lerden alıyor. Habitatı devamlı yakılarak tahrip edilmesine rağmen kendini onarabilen mazı meşesi (ya da Quercus infectoria, “iltihaplı meşe”) tekstil boyamacılığı ve mürekkep yapımında kullanılırken, yaraları ve enfeksiyonları iyileştirebilme özelliğiyle de biliniyor.

Sanatçılar mâzîk’te, Depo’nun giriş katına sızan gün ışığıyla beraber, sergi süresince yapılacak performanslar ve kayıtlarıyla sergi mekânını dönüştüren bir bahçe oluşturmayı deniyor. Derek Jarman’ın Modern Doğa (1989-1990) isimli günlüğündeki bahçe betimlemelerinden hareketle, bahçıvanın görüş alanı ve zamanla kurduğu ilişkiyi bir serginin ölçeğine taşıyor. mâzîk, farklı günlerde ya da saatlerde sergiyi ziyaret eden iki farklı kişinin aynı şeyi alımlayamayacağı değişkenlikte bir arazi sunarken, yavaşlamaya ve dinlenmeye bir davet de içeriyor. Sergi mekânındaki müzik ziyaretçiyi bir slow-motion dans pistine çağırırken; tekrar edildikçe dönüşen metin ve sesler, gelenleri içeride uzun bir süre geçirmeye, dinlemeye, okumaya ve loş ışıkta dolanmaya çağırıyor.

Görsel: Mazı meşesinin kurumuş parçaları, İbrahim Alam

 

 

Detaylar

Başlangıç:
23/06/2022
Bitiş:
13/08/2022
Etkinlik Kategori: