Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Bryony Dunne ve Roger Anis – Onlar Benim Dostlarım

10/01/2019 - 17/03/2019

10 Ocak – 17 Mart 2019

Küratör: Deniz Kırkalı

Onlar Benim Dostlarım İrlandalı sanatçı Bryony Dunne ve Mısırlı foto muhabiri Roger Anis’in Kahire’deki Giza Hayvanat Bahçesi üzerine fotoğraflarını ve video yerleştirmelerini bir araya getiriyor. Giza Hayvanat Bahçesi hem karmaşık dinamiklerin bir arada bulunduğu bir alan hem de belli bir geçmişin yaşayan sonucu ve belgesidir. Dunne, hayvanat bahçesinin var olmasını sağlayan yolları ve koridorları, Süveyş Kanalı üzerinden eski İngiliz kolonisine gelen flora ve fauna üzerinden inceliyor. Anis ise hayvanat bahçesindeki hayvanlar ve bakıcıları arasındaki yakınlığa ve karşılıklı tutsaklık haline odaklanıyor. Dunne ve Anis’in işleri bir araya gelerek bu 125 senelik zoolojik bahçenin tarihsel ve kültürel karmaşıklığını araştırıyor.

2019 yılı Süveyş Kanalı’nın açılışının 150. yıldönümü, bu sebepten de kanalın flora, fauna ve insanları yerinden ederek kıtalar arası zorla taşımasıyla oluşan hızlı gelişim üzerine düşünmek için doğru bir zaman. 1891’de İngiliz himayesinde kurulan Giza Hayvanat Bahçesi’nde, Hindistan, Brezilya, Burma, Avustralya, Madagaskar ve Malakka Yarımadası’ndan geniş bir hayvan seçkisiyle beraber Mısır’a ithal edilen birçok ağaç bulunuyor. Sergi bu insan yapımı dolaşımların, koridorların ve yer değiştirmelerin, Mısır ve çevresindeki sosyal, kültürel ve politik alanda kolonyal geçmişle nasıl bir diyaloğu harekete geçirebileceğini sorguluyor.

Sergiye, Deniz Kırkalı, Georgios Papadopoulos ve Sara Elkamel’in yazılarıyla, Elle Kurancid’in Roger Anis’le yaptığı röportajı içeren bir yayın eşlik ediyor.

Bryony Dunne çalışmalarını Atina’da sürdüren İrlandalı sanatçı ve film yapımcısı. Belgesel fotoğrafçılık ve görsel antropoloji alanındaki deneyimlerinden yola çıkan sanatçı, insanlık ve doğa arasındaki ilişkileri, kültürel temsilin keyfiliğini, kolonyalizmin miraslarını ve insan kontrolünün fantezilerini araştırıyor. İşleri, Mosaic Rooms (Londra), Gypsum Gallery (Kahire), Centre Pompidou (Paris) ve 13. Sharjah Bienali İstanbul Ayağı: BAHAR gibi uluslararası mekân ve sergilerde yer aldı. Above The Law isimli Mısır, İrlanda ve Yunanistan’da geçen bir belgesel film üzerine çalışıyor.

Roger Anis lisans eğitimini Mısır’daki Minya Üniversite’sinde Duvar Resmi alanında tamamladı ve Danimarka’daki Danish School of Media and Journalism’den Foto Muhabirliği diploması aldı. 2010 yılından beri foto muhabirliği yapıyor. Çalışmaları Associated Press, TIME, Le Monde, The Guardian ve The New York Times gibi yayınlarda ve Mısır’da ve uluslararası müzelerde ve galerilerde gösterildi. Sanatçının çalışmaları sosyal meselelere odaklanır ve fotoğrafın bir sosyal değişim yöntemi olduğu inancıyla desteklenir.

Deniz Kırkalı İstanbul’da yaşayan ve çalışan küratör. New York Üniversitesi’nde Medya, Kültür ve İletişim alanında lisans eğitimi aldı. 13. Sharjah Bienali İstanbul Ayağı: BAHAR’ın asistan küratörlüğünü yaptı. Londra’da TopSoil isimli bir küratöryel ve araştırma kolektifi başlattı. Yüksek lisansını Londra’daki Goldsmiths Üniversitesi’nde Çağdaş Sanat Kuramı alanında tamamladı.

Bu sergi The Arab Fund for Arts and Culture ve Culture Ireland’ın desteğiyle gerçekleşmektedir.

Sergi Kataloğu
Deniz Kırkalı
Georgios Papadopoulos
Sara Elkamel
Elle Kurancid

Response to “My Dear Friends”, and Darien Isthmus
Sofia Villena Araya

Basın

Ecologies of Decay
exhibist

 

 

Detaylar

Başlangıç:
10/01/2019
Bitiş:
17/03/2019
Etkinlik Kategori: