Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Panel: Abhazya’dan Türkiye’ye Silinişe Direniş

24/02/2018 @ 16:30 - 18:30

Tarih: 24 Şubat 2018, Cumartesi
Saat: 16:30

Dr. Jade Cemre Erciyes – Abhazya Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde araştırmacı
Elbruz Aksoy – Benim Adım 1864 kitabının yazarı
Aşba Tayfun Habicoğlu – Düzce Abhaz Kültür Derneği üyesi

Abhazya’daki SKLAD Kültür Merkezi’nin desteğiyle gerçekleştirilen Silme İzleri, aşina olmadıkları bir kültür ve coğrafyada, kimliğin ve hafızanın yeniden inşasının izlerinin peşine düşen iki sanatçının, Tareq Daoud ve Elisabeth Denys’in gözünden Abhaz halkının direniş ruhunun sanatsal bir anlatısı.

Sergiye eşlik eden panel ise, sanatçıların Türkiye’de diaspora yerleşimlerinde ve Abhazya’da yaptıkları çalışmada gözlemledikleri silinme izlerinin farkında olup, kültürün, hafızanın ve aidiyetin yok oluşuna dur demeye çalışan üç insanı biraraya getiriyor.

Sosyolog Jade Cemre Erciyes 2007 yılından beri Abhazya’da yaşıyor ve hem Abhazya’yı hem de Türkiye’den Kafkasya’ya geri dönüş göçünü ve diasporayı çalışıyor. On yılı aşkın süredir devam eden araştırmasından gözlemlerini kesitlerle paylaşarak serginin konu ettiği coğrafyaya ve insanlarına dair bir perspektif sunacak.

İletişim Yayınları’ndan Benim Adım 1864 adlı kitabı yeni çıkan Elbruz Aksoy ise 1996’da başladığı sözlü tarih çalışmaları içinden Abhazlara dair hatıralardan kesitler sunarak serginin tarihsel bağlamına ışık tutacak.

Uzun yıllar Abhazya ile ilişkili örgütlenmelerde çeşitli görevler almış, Abhazya ve Abazalar hakkında dijital bir arşivin oluşmasında önemli bir rol üstlenmiş Aşba Tayfun Habicoğlu ise arşivinden seçme parçalarla, Abhaz savaşı ve diaspora örgütlenmelerine ilişkin Düzceli bir Abaza’nın gözünden kişisel tecrübelerini paylaşacak.

Detaylar

Tarih:
24/02/2018
Saat:
16:30 - 18:30
Etkinlik Kategori: