Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

SaturDox 2016

05/03/2016 @ 11:00 - 14/05/2016 @ 17:00

Tarih: 5 Mart – 14 Mayıs 2016

SaturDox Belgesel Buluşmaları 7. yılında programını Suriye’ye ayırıyor.

Yanıbaşımızda giderek şiddetlenen savaş diplomasisinin iyice görünmez kıldığı, bombaların, kurşunların, füzelerin altında ayakta kalmaya çalışan veya kelle kolukta sınırları aşarak çocuklarına yeni bir hayat arayan Suriyeliler, altı hafta boyunca gerek filmler gerekse söyleşiler aracılığıyla kendilerini anlatacak.

Gösterim ve söyleşilerde sadece beş yıldır aralıksız devam eden savaşın dehşetine değil, Suriyelilerin kendi kültür ve tarihine de kulak verme fırsatı bulacağız.

Türkiye’de birçok kentte aynı mahalle ve sokakları paylaştığımız Suriyeli “misafirlerin” yaşadıkları ve hissettikleri belki biz Türkiye vatandaşlarına da ayna tutacak.

Öte yandan seçkideki filmler, trajik bir tarihsel dönemi henüz “yazılmakta” iken belgelemenin, bu işin de özellikle içeriden bir bakışla yapılmasının önemini gösteriyor. Türkiye’deki belgeselcilerin de ülkedeki mülteciler olgusuyla birlikte yaşanan toplumsal dönüşüm hakkında daha fazla belgesel yapmasını dileyelim.

Hamiş Suriye Kültür Evi işbirliğiyle DEPO’da gerçekleşecek etkinliklerde, daha önce Documentarist programında yer alan Suriye filmlerinden oluşturulan altı gösterim yapılacak.

5 Mart Cumartesi – 19:00

Hayat, Aşk, Ölüm ve Bazen Devrim Üzerine Gerçek Hikâyeler
Yön. Nidal Hassan-Lilibeth Cuenca, Suriye-Danimarka, 2012, 64′
Söyleşi: Suriye Devrimi Nasıl Başladı – Devrimin Toplumsal ve Siyasi Arka Planı

Konuşmacılar: Yassin al Haj Saleh (Suriyeli yazar, eski siyasi tutuklu),

Karam Nachar (Suriyeli tarihçi, “al Jumhurriya” editörü)

Danimarkalı sanatçı Lilibeth Rasmussen ve arkadaşı Nidal Hassan, Rasmussen’in Şam’a geldiği 16 Mart 2011’den bir gün sonra Suriye ayaklanmasının başlayacağını tahmin bile edemezlerdi. Farklı kültürlerden gelen bu iki yönetmen, bu tarihi takip eden aylar boyunca, devrim günlerinde geçen aşk, yaşam ve ölüm öykülerini anlatmaya çalışıyorlar.

19 Mart Cumartesi – 19:00

Günebakanlar – El-Rastan
Yön. Anonim, Suriye, 2012, 25′

Her Gün, Her Gün
Yön. Reem Karssli, Suriye, 2013, 26′

Özgürlük Sokakları
Yön. Bassel Shehadeh, Suriye, 2012, 24′
Söyleşi: Suriye’nin Diğer Savaşçıları – Devrime ve Savaşa İçeriden Bakan Medya Aktivistleri

Konuşmacı: Tareq Sham (medya aktivisti, Rakkalı eski siyasi tutuklu)

Günebakan – Al-Rastan: Suriye’nin küçük kasabası Al-Rastan, 2011’de halkın Esad rejimine karşı sokağa döküldüğü ilk yerler arasındaydı. Şaşırtıcı derecede şiirsel sahnelerle, ismini saklı tutan yönetmen rejimin verdiği sert karşılığın izlerini ararken, yıkımın ortasında cesaretin ve umudun izlerini buluyor.

Her Gün, Her Gün: Film, Suriyeli bir ailenin ülkelerindeki olağanüstü koşullar altında bir yandan gündelik hayatlarına devam ederken, diğer yandan yaşamak zorunda kaldıkları yeni hayata uyum sağlamak için yeni bakış açışı geliştirme çabalarını gözlemleyen benzersiz ve samimi bir yolculuk.

Özgür Sokaklar: Suriye’nin yetenekli genç sinemacılarından Bassel Shehadeh, 2012 baharında Humus’taki aktivistleri ayaklanma görüntülerinin çekilip kurgulanması konusunda eğitirken bir havan mermisiyle öldürülmüştü.

O sırada bitirmeye çalıştığı bu filmi, farklı şehirlerdeki aktivistlerin devrimin ilk hafta ve aylarına dair ilginç anılarını biraraya getiriyor. Bugün bir hayli uzak gözüken o günlere dair, genç aktivislerin gözünden etkileyici tanıklıklar…

2 Nisan Cumartesi – 19:00

Türkiye’deki Suriyeli mülteciler üzerine kısa filmler:

Welcome To Turkey
Yön: Özlem Sarıyıldız 15′

Orman
Yön: Onur Saylak 14′

Assos Göçmenler
Yön: İmre Azem 7′

Türkiye’de Mülteci Olmak
Yön: Fatih Pınar 9′
Söyleşi: Anlatılmamış Hikâyeleriyle Suriyeliler

Türkiye beş yıldır en çok Suriyeli göçmen alan ülke olduğu halde, geri dönme umudu giderek azalan ve burada yeni bir hayat kurmaya çalışan Suriyeliler hakkında şu ana kadar kısa tanıklıklar dışında belgesel niteliğinde çok şey yapıldığı söylenemez. Bu etkinlikte, konu hakkında yapılan kısa videolardan bir seçki eşliğinde bu eksikliğin nedenlerini, ileride neler yapılabileceğini tartışmak istiyoruz.

16 Nisan Cumartesi – 19:00

Ev
Yön. Rafat Alzakout, Suriye, 2015, 70′
Söyleşi: Devrim ve Savaş Suriyesi’nde yaşamak

Konuşmacı:Mustafa Haid (Suriyeli aktivist, filmin karakterlerinden)

Filmin yönetmeni Rafat, Suriye’de yaşanan karmaşanın içinde sanat ve tiyatroya olan tutkunun birleştirdiği insanlarla birlikte, onların sanatla uğraştıkları ve “Ev” adını verdikleri kurtarılmış bölgeye giriyor. “Ev”de balet Ahmed, asker Muhammed ve eskiden sanat öğretmeni olan Taj Rafat’la umutlarını ve ülkelerinin geleceğine dair hayallerini paylaşıyorlar. Ancak bu hayaller, rejimin rastgele bombardımanı ve IŞİD’in yükselişinin gölgesinde parçalanıp yok olacaktır.

30 Nisan Cumartesi – 19:00

#73
Yön. Rekesh Shehbaz, Irak (Kürdistan Bölgesel Yönetimi), 2015, 24′

Nûjîn (Yeni Yaşam)
Yön. Veysi Altay, Türkiye, 2015, 44′
Söyleşi: Kobane Direnişi

Konuşmacı: Veysi Altay (belgesel yönetmeni, fotoğrafçı)

#73 Yol, soykırım, toplu katliam ve köleleştirme taşları ile döşeli. Suriye ve Irak’ta konuşlanan IŞİD, Kürdistan’da azınlık olan sayısız Ezidi aileyi tarumar etti. Film, ilk göç dalgasında geride kalan yaşlı akrabalarını kurtarmak için işgal edilen şehrine geri dönen bir adamı anlatıyor.

Nû Jin “Kadın yaşamdır. Yaşam direniştir. Direniş de Kobanê’dir” sloganıyla Kobanê’de IŞİD’e karşı YPJ saflarına katılan Elif Kobanê (18) adlı savaşçının bir günlük yaşamını konu alıyor. ‘‘Nû Jin” ayrıca IŞİD’in 15 Eylül’de Kobanê’ye saldırısına ve YPG, YPJ’nin bu saldırıya karşı beş aylık direnişine bir kadın savaşçının yaşamı üzerinden ayna tutmaya çalışıyor.

14 Mayıs Cumartesi – 19:00

Suriyeli Kadınlar
Yön. Yasmin Fedda, Suriye, 2014, 70′
Söyleşi: Mülteci Olma Halleri ve Sanatın İyileştirici İşlevi

Konuşmacılar: Gulnar Hajo (çocuk kitapları yazarı, Pages Kitapevi sahibi), Samer al Kadri (Pages Kitabevi sahibi)

Film, Ürdün’e sürgün edilmiş 50 Suriyeli kadının 2013 yılının Ağustos ayında biraraya gelip, savaş zamanı kadınların mağduriyetini anlatan Antik Yunan trajedisi “Truvalı Kadınlar”ın kendi versiyonlarını oynamalarını anlatır. Kadınlar Truva Savaşının köksüzleştirdiği, köleleştirdiği ve her şeyden mahrum bırakılan kraliçe, prenses ve kendileri gibi sıradan kadınların hikâyelerinde kendi savaş deneyimlerinin canlı bir yansımasını görürler.

Detaylar

Başlangıç:
05/03/2016 @ 11:00
Bitiş:
14/05/2016 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57