Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Sena Başöz – Hafiflemeye Dair

11/05/2018 @ 18:30 - 01/07/2018 @ 19:00

11 Mayıs – 1 Temmuz 2018

Fizikle ilgilenen herkesin eninde sonunda karşılaştığı çelişki şudur: Elle tutulur nesneler üzerindeki kontrolünüz, maddesel varlığı olmayan matematiksel olgular üzerindeki kontrolünüzden daha azdır.
Rastlantı ve Kaos, David Ruelle

Sena Başöz’ün kişisel sergisi Hafiflemeye Dair, 12 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında Depo’nun ikinci katında sanatçının son dönem çalışmalarını biraraya getiriyor. Başöz’ün 2017 yazında Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programında yaptığı araştırmaları da içeren sergi, iyileşme ve rejenerasyon üzerine yoğunlaşıyor. Hafiflemeye Dair, geçmişe dönüp belirli travmatik olayları tekrar dile getirmek yerine deneysel yöntemlerle çözümlemenin, başka şekillerde bahsetmenin yollarını araştırıyor.

İşleri aracılığıyla insan doğasındaki hayvan olma hali üzerine düşünen sanatçı, bu yönümüzü bizleri birbirimizle ve doğayla ilişkilendiren tek bağlantı olarak görüyor. Sanatçı, en çok bu yanımıza güveniyor. Beden ve mekân arasında aidiyet üzerinden yaşanan sürtüşmeyle bu bağlama dayanarak başa çıkmaya çalışıyor. Birçok farklı medyumda ve malzemede eseri biraraya getiren sergide sanatçı ağırlığını geride bırakmış kutular, rüzgârla işbirliği yapan kuş portreleri, geçmişten boynunu uzatmış bir sarmaşık, hem hatırlayan hem unutan bir silgi ve çeşitli desenler ve video işleri vasıtasıyla imkânsız veya son gibi görünen durumların içinden çıkmak üzerine fikir alıştırmaları yapıyor.

Hafiflemeye Dair, ölüm, yenilenme ve özgürleşme konuları etrafında şeffaf katmanlara başvuran bir kurgu yaratıyor. Organizmanın kendi kendini onarması ve doğanın uzun vadede sağladığı denge bu kurgunun bel kemiğini oluşturuyor.

Sena Başöz İstanbul’da yaşayan görsel sanatçı ve yönetmen. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisansını, 2010 yılında Bard College Film ve Video Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Son dönemde katıldığı sergiler arasında Experimental Field Tokyo, 13. Sharjah Bienali İstanbul Projesi Bahar ve Memphis Gallery-Linz (Lisa Truttman ile) yer alıyor. Filmleri, Cannes Film Festivali, Crossing Europe, Jihlava IDFF ve Gran Paradiso gibi pek çok festivalde gösterildi. Cité Internationale des Arts, Paris’te ve Atelierhaus Salzamt, Linz’de misafir sanatçı programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde güncel sanat dersleri vermeye devam ediyor.

 

Hep Birlikte ve Olanca Ağırlığıyla

Yasemin Özcan

Basın

26.6.2018
The end of the tunnel: Sena Başöz at DEPO
Daily Sabah

16.6.2018
Haziran’da Öne Çıkanlar
Vatan Gazetesi

Detaylar

Başlangıç:
11/05/2018 @ 18:30
Bitiş:
01/07/2018 @ 19:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57