Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Sena Başöz – Zaman Böceği

20/06/2018 @ 19:00

Tarih: 20 Haziran 2018
Saat: 19:00

Sanatçı Sena Başöz, Hafiflemeye Dair başlıklı sergisindeki işlerini anlatacağı bir sergi turu verecek. Sergi turunun ardından sanatçının 2014 yılı yapımı deneysel belgesel filmi Zaman Böceği (30′) gösterilecek.

Başöz’ün 2017 yazında Cité Internationale des Arts misafir sanatçı programında yaptığı araştırmaları da içeren sergi, iyileşme ve rejenerasyon üzerine yoğunlaşıyor. Hafiflemeye Dair, geçmişe dönüp belirli travmatik olayları tekrar dile getirmek yerine deneysel yöntemlerle çözümlemenin, başka şekillerde bahsetmenin yollarını araştırıyor. Sergi, ölüm, yenilenme ve özgürleşme konuları etrafında şeffaf katmanlara başvuran bir kurgu yaratıyor. Organizmanın kendi kendini onarması ve doğanın uzun vadede sağladığı denge bu kurgunun bel kemiğini oluşturuyor.

Zaman Böceği, belgesel film ile Diyarbakır Kulplu çocukların ortaklaşa yaptığı doğaçlama performansı biraraya getiren yaratıcı bir belgeseldir. Silahlı çatışmalardan etkilenmiş bir bölgede çekilen film, travmatik bir geçmişe gönderme yapar. Travmayla, ipek böcekleri ve çocuklarca temsil edilen yenilenme fikri aracılığıyla başa çıkar. İpek böceğinin kırılgan hayatı insanların elinde başlar ve kozasından kesintisiz ipek ipliği üretmek için, güveye dönüşmesinden hemen önce insanların eliyle bitirilir. İpek böceği yetiştiriciliğinde yıkım ve güzellik birarada varolur.

Detaylar

Tarih:
20/06/2018
Saat:
19:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57