Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Bertrand Ivanoff – Mekâna Özgü Neon Yerleştirme

01/01/2009 @ 11:00 - 30/04/2009 @ 17:00

1 Ocak – 30 Nisan 2009

DEPO binasının dışında sanatçı Bertrand Ivanoff’un küratör Emre Baykal’ın davetiyle ürettiği mekâna özel bir ışık enstalasyonu sergileniyor. Tam anlamıyla göçmen bir sanatçı olan Ivanoff’un uzmanlık alanı, kamusal sanat. Bugüne dek Brüksel, Marsilya, New York ve Dublin gibi kentlerde çeşitli projeler gerçekleştirdi. İstanbul’da gerçekleştirdiği projelerin arasında ise 2007 yılında 9. İstanbul Bienali’nde sergilenen neon ışık enstalasyonu yer alıyor. Ayrıca, Borusan Holding, kısa bir süre önce sanatçıya, Taksim’deki yeni sanat merkezi için mekâna özel bir ışık projesi sipariş etti.

Ivanoff, daha önceki projelerinde yaptığı gibi, bu kez de semti dikkatle inceleyerek binanın işlevini, konumunu ve çevresini kavramaya çalıştı ve köprüler ve sınırlar üzerine odaklanmaya karar verdi. DEPO, isminden de anlaşıldığı gibi başlangıçta bir tütün deposu işlevi görüyordu ve bina ticari amaçlarla kullanılıyordu. Şimdi, “DEPO”nun açılmasıyla birlikte, bu bina tamamen sanata hasredilmiş durumda. “Binanın özgün işlevini, daha simgesel bir evrensel paylaşımın ve iletişimin ifadesi haline getirmeye çalıştım,” diyor Ivanoff.

Ivanoff’un yeni tasarımı, Tütün Deposu’nu çevresine bağlayan, basit ama etkili bir beyaz ışık dizisinden oluşuyor. Işık dizileri değişik açılarda ve sanat merkezi ile arkasındaki ve yanındaki binaların arasında değişik yükseklilere yerleştirildi. Bu ışık dizisi, içerisi ile dışarısı arasında çift taraflı işleyen yollara benziyor. Enerji dışarıdan geliyor ve içerideki üretimi zenginleştiriyor. İçerideki etkinlikler bir yolunu bulup sergi mekânının dışından algılanmak üzere dışarı kaçabiliyor. Tabii, tam tersi de olabilir!

Işık hatlarından oluşan kompozisyon acemi bir dikişi hatırlatabilirdi, ancak neon ışığın etkisi, mimari unsurlar arasında güçlü bağlar olduğu hissini uyandırıyor. Gerçekten de Ivanoff, öğeleri ışık aracılığıyla, yani normalde bağlantı öğesi olarak kullanılamayacak bir malzemeyle birbirine bağlama sanatında olağanüstü beceri sergileyen bir usta. “Kentsel peyzaja ait çeşitli unsurları ince ve temiz bir malzemeyle birbirine bağlamak bana çok şiirsel bir fikir gibi geldi. Binanın bugünkü yaşamı, insanlar arasında bağ kurulmasına dayanıyor; ben de bir yazarın boş kâğıdı ya da ressamın tuvali gibi saf, dokunulmamış bir malzeme kullanmak istedim. Şimdi burada hikâye yazılabilir, resim yapılabilir,” diyor sanatçı.

Simgesel açıdan sanatçının enstalasyonu, aynı zamanda, insanlar ve kültürleri arasında kurulması gereken temel yaşam bağlarının göstergesi. Öte yandan, bu yerleştirme net bir sosyolojik sav ortaya koyuyor. Binanın bulunduğu semt, halihazırda ciddi bir geliştirme sürecinden geçiyor. Bu ışık dizilerini, mutenalaştırma bağlamında yaratan Ivanoff’un işi, kent hayatının insanlar arası paylaşımlar olmadan bariyerler ve kontrol noktaları inşa etmeye dayanan bir güvenlik anlayışıyla sürdürülemeyeceğine işaret ediyor.

Detaylar

Başlangıç:
01/01/2009 @ 11:00
Bitiş:
30/04/2009 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57