Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Kamilo Nollas – Tütün Fabrikaları: Gizem, Nizam, Boşluk

04/04/2009 @ 11:00 - 02/05/2009 @ 17:00

4 Nisan – 2 Mayıs 2009

Kamilo Nollas’ın eşsiz fotoğraflarından oluşan “Kapnomagaza” DEPO’da sergileniyor. (Yunanistan’ın kuzeyinde tütün fabrikalarına “kapnomagaza” adı veriliyor.)

Selanik Fotoğraf Müzesi ile diadrasi.org’un ortak yapımı olan sergide, Agrinio, Volos, Kavala ve İskeçe gibi Yunan kentlerinde bulunan tütün fabrikalarında, Eylül 2003-Ocak 2007 tarihleri arasında çekilmiş 40 adet renkli fotoğraf sunuluyor.

Kamilo Nollas, fotoğrafları aracılığıyla Yunanistan’daki tütün sanayiinin endüstriyel mirasını yansıtmaktadır. Bugün bu fabrikaların çoğu terk edilmiştir, yurttaşlar ve kamu kurumları tarafından ihmal edilmektedirler ve kentlilik bilincinden tamamen yoksun bırakılmışlardır. Bu halleriyle, bir bakıma yokturlar. Bu yapıların neyi temsil ettiğini ifade etmeye çalışsanız, bir tür “endüstriyel bilinçdışı”yla bağlantılı olduklarını söyleyebilirdiniz. Aslında, duygu yüklü olmalarına rağmen taşıdıkları fizikselliğin ve hamlığın yanı sıra, ruhsal açıdan da son derece zengin unsurlar barındırırlar – bu yapılarda, modernleşmenin getirdiği bütün o sıkıntıları dışavuran bir “tinsel mekân” saklıdır: Günümüz kentlerini tanımlayan bütün reddedişleri, yoğunlaşmaları ve aktarımları yansıtırlar.

Nollas’ın fotoğraflarının her biri bu mekânların paramparça olmuş bir hayatı nasıl sürdürdüklerini gözler önüne seriyor; ama asıl önemlisi, bu mekânlar Yunan kentlerinin asla telafi edemediği bir endüstriyel bilinç eksikliğine tanıklık ediyorlar. Nollas bu mekânları, merak, şaşkınlık, anlaşılmazlık, melankoli, hatta acıma ve unutkanlık duyguları uyandıran imgelerle yansıtırken, aynı zamanda izleyiciyi düşünmeye davet ediyor. Onun fotoğrafları, mekânsal ilişkileri, bizatihi zamanın göstergeleri, izleri ve kalıntıları olarak resme döküyor.

Fotoğraflarını iç mekânlarda, doğal ışık ve gölge kullanarak çeken Nollas, boş olmalarına rağmen ‘varım’ diyen bu azametli, tarih yüklü mekânların “soluduğu havayı” yansıtıyor.

Sergide sunulan fotoğraflar, tütün depolarına ait çeşitli fotoğraflarla birlikte, “Kapnomagaza” başlıklı bir koleksiyonda (KASTANIOTIS Editions, Mayıs 2007) yayınlandı. Eserde, Yiorgos Tzirtzilakis, Maria Rentetzi ve Thanasis Moutsopoulos’un metinleri de yer alıyor. Albüm, PhotoEspana ’08 tarafından “Yılın En İyi Fotoğraf Kitabı Ödülü”ne layık bulundu ve Madrid’deki Ulusal Kütüphane’de dünyanın en iyi 100 albümü arasında sunuldu.

www.kamilonollas.com | www.thmphoto.gr | www.photobiennale.gr

Panel Tarihi: 4 Nisan 2009

Kamilo Nollas – Fotoğrafçı / “Tobacco Factories: A photographer’s experience”  –  Tütün fabrikaları: Bir fotoğrafçının deneyimi.
Ioannis Vyzikas – Kavala Tütün Müzesi Müdürü / “I Kapnergatiki agones stin Kavala apo to telos tou 19ou eona mehri to 1924” – 19. yüzyıl sonundan 1924’e Kavala’da tütün işçileri hareketi.
Tutku Vardağlı – Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü doktora öğrencisi / “19. yüzyıl sonunda Osmanlı İmparatorluğu’nda kadın tütün işçileri”

Medya

24.4.2009
Nollas’ın objektifinde sabitlenen boşluk
Radikal

Detaylar

Başlangıç:
04/04/2009 @ 11:00
Bitiş:
02/05/2009 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57