Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Silme İzleri

01/02/2018 @ 11:00 - 25/03/2018 @ 17:00

1 Şubat – 25 Mart 2018

Silme İzleri, Türkiye ve Abhazya arasında uzun zaman içinde örülmüş karmaşık ilişkileri araştırmayı amaçlıyor. Tareq Daoud ve Elisabeth Denys araştırmalarının ilk aşamasında Düzce ve Sakarya civarında birkaç köyü belirleyerek, buralarda yaşayanların tarihlerini ve izledikleri yolları daha iyi anlayabilmek üzere, ziyaret ettiler. Bu ziyaretler sırasında yerel kültür derneklerinin temsilcileriyle de tanıştılar. Abhazya dışındaki en büyük diasporadan toplanan bilgiler, Abhazların ve daha geniş kapsamla birkaç Kuzey Kafkas halkının, köklerinden kopmasına ve Türkiye’de yeniden yerleşmelerine yol açan dramatik ve acı dolu süreci kavramalarına yardımcı oldu.

Sanatçılar, burada geçirdikleri süre içinde köylerde tekrar eden bazı dikkat çekici özellikler fark etti: İlki, ailelerin çoğunda 20. yüzyılın ilk yarısından önceye ait fotoğraf, nesne ve herhangi yazılı bir izin bulunmayışıydı. İkincisi ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana Abhaz dili ve kültürünü baskı altına alan güçlü asimilasyon süreçleriydi.

Abhazya’nın başkenti Sohum’daki SKLAD Kültür Merkezi’ndeki rezidansları süresince sanatçılar, anavatanlarına geri dönen Abhaz (ya da yakın halklar) kökenli Türkiye vatandaşlarıyla temaslar kurarak hazırlık çalışmalarını tamamladılar. Hikâyeler, Abhazya’nın hem çıkış hem de varış noktası olduğu bir rota, tamamlanmış bir ebediyet dairesi oluşturmuştu.

Bu sergide yer alan dört eser sanatçıların daha önceki işlerinde de sıkça ele aldıkları, hafıza ve kimliğin (yeniden)inşası temalarına öznel yaklaşımlarını yansıtıyor. Sergi aynı zamanda, Abhaz halkının tarih boyunca ve tüm zorluklar karşısında kaybetmediği, hayranlık uyandırıcı direniş ruhuna saygı sunmayı da amaçlıyor.

Tareq Daoud (1976) fotoğraf ve film alanında çalışıyor. Kabil’de doğan sanatçı, ülkesinde savaş çıktıktan sonra ailesinin yerleştiği, İsviçre’nin Fransızca konuşulan bölgesinde büyüdü. Cenevre Üniversitesi’nde Biyoloji alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra, eğitimine sinema alanında Havana’daki EICTV Film School’da devam etti. Kurgu ve belgesel işler üreten sanatçı İstanbul’da yaşıyor.

Elisabeth Denys (1989) sosyal bilimler araştırmacısı ve prodüktör. Rouen’de doğan Denys, Fransa’nın kuzeyinde büyüdü. Tarih ve uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra, gazeteci olarak çalıştı. Multimedya ve mülakata dayalı işlere olan ilgisi onu sık sık kurgu ve belgesel projelerle işbirliği yapmaya yönlendirdi. 2015’ten beri İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Basın

11.2.2018
As long as the world exists: Abkhazian ‘Deletion Marks’ at Depo
Daily Sabah

Detaylar

Başlangıç:
01/02/2018 @ 11:00
Bitiş:
25/03/2018 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57