Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Sümer Sayın – Oyunbozan

25/11/2017 @ 11:00 - 30/12/2017 @ 17:00

25 Kasım – 30 Aralık 2017

Bilgi ve algının sistematik olarak kontrol edilmeye çalışıldığı bir dünyada gerçeklik ile yanılsama arasındaki sınır flulaşır. Bize sunulan kalıpların ötesinde bir algı deneyimi için kendi yöntemlerimizi yaratırız. Böylelikle oyun, algının aracı haline gelir. Her oyunun kuralları olduğu gibi yanılsama da kendi kurallarıyla var olur. Sümer Sayın “Oyunbozan” isimli sergisinde “oyun”un kurallarına müdahale eden ve sınırlarını esneten ironik çareler öneriyor.

Birçok farklı medyum ve malzemeyle çalışan sanatçı, genellikle zaman ve mekâna ait öğeleri, yansımalar, parçalanmalar, tekrar ve döngüler kullanarak yeni bağlamlara aktarıyor. Çevremizi tanımlayan sistem ve araçlardan ve sıklıkla ilişkiye geçtiğimiz gündelik nesnelerden ilham alan Sayın, bu nesnelerin öğelerini yeniden düzenleyerek algının sınırlarını araştırıyor ve şiirsel anlamları ve serbest çağrışımları görünür kılmayı hedefliyor.

Bu sergisinde ağırlıklı olarak heykel ve yerleştirme odaklı üretimini izleyiciyle buluşturan sanatçı, “çıkış” düşüncesini çağrıştıran objeleri yeniden düzenleyerek ve kapalı sistemlerin bileşenlerine müdahale ederek “oyun içindeki oyun”un yeni kurallarını belirliyor.
Kişisel meselelere çözümler getirmesi amacıyla tasarlanmış objeler, izleyiciyi fiziksel bir deneyime davet eden imkânsız formlar ve yanılsamayla gerçeklik arasındaki sınırı araştıran bir kurgu… İzleyicinin katılımıyla son halini alan bu işler, yön duygusunu yeniden keşfetmeye, düşünsel sınırları esnetmeye, fiziksel sınırların kurallarını ise yeniden belirlemeye davet ediyor.

Üretim desteği: SAHA – Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi

Sümer Sayın Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor. Lisansını Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nde, yüksek lisansını Oslo Sanat Akademisi’nde yaptı. Heykel, enstalasyon, çizim ve fotoğraf gibi farklı medyum ve malzemelerle çalışıyor. 2017’de Dresden’de Ex14 Contemporary Art Space’te, 2013’te Madrid’de Sabrina Amrani Galeri’de ve 2012’de İstanbul Art ON’da solo sergileri oldu. 2015’te Lyon Bienali kapsamında “Rendez-Vous” sergisine, 2012’de ise Sinopale’ye katıldı. Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Gaia Galeri, Dzialdov Berlin, 42 Maslak Art!Space, O’Art, Versus Art Project, Mixer, Kuad Galeri gibi mekânlarda grup sergilerine katıldı. Sayın eserlerinde, algının sınırlarını araştırırken, topluma ve insan ilişkilerine dair meseleleri şiirsel ve yalın bir dille, yeniden düşünülmek üzere sunuyor.

Detaylar

Başlangıç:
25/11/2017 @ 11:00
Bitiş:
30/12/2017 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57