Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Sunum ve Tartışma: Paylaşılan Semboller – Faruk Pekin

03/07/2019 @ 19:00 - 20:00

3 Temmuz 2019 Çarşamba, 19:00

“Paylaşılan Kutsal Mekânlar” sergisi kapsamında FEST Travel’ın kurucusu, yazar ve profesyonel rehber Faruk Pekin bir sunum yapacak. Semboller nasıl ortaya çıktı, sembolik düşünce ne zaman ve nasıl oluştu gibi soruları ele alacağı sunumda Pekin, üç Semavî dinin paylaştığı sembollere ağırlık verecek.

Semboller bugün her yerde karşımıza çıkıyor: Ören yerlerinde, müzelerde, yapılarda, duvar resimlerinde, çinilerde, mezar taşlarında, halılarda, giysilerde, maskelerde, muskalarda, takılarda, kitaplarda, günlük eşyalarda, sinagoglarda, kiliselerde, camilerde…

Sembollerin en önemli özelliği çok anlamlı olmaları. Bu nedenle semboller bilgilenme sürecinin her alanıyla, çeşitli bilimlerle, özellikle dilbilimle, psikoloji bilimiyle, din felsefesi ve dinler tarihi ile, dinsel inançlarla, mitler ve mitolojiyle, düşünceler tarihiyle iç içedir. İnsanın yüzbinlerce yıllık dinsel inanç tarihinin, paylaşılan kutsal mekânların köşe taşlarıdır.

Faruk Pekin, 1947 yılında İzmir’in Menemen kazasında doğdu. İzmir Atatürk Lisesi’nden sonra, 1969’da Robert Kolej Yüksek Okulu’nu bitirdi. Uzun yıllar gazeteci ve sendikacı olarak çalıştı. Profesyonel rehber. 1985 yılında FEST Travel’ı kurdu. Son otuz yılda Türkiye içinde ve dışında yerli ve yabancı binlerce gezgini kültür gezileriyle gezdirdi. Altı yıl başkanlığını yaptığı Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Seminerleri’nde “Dinler Tarihi”, “Hinduizm”, “Budizm”, “Türkler ve Budizm”, “Semboller” derslerini gerçekleştirdi. 1985 yılından bu yana Türkiye’de kültür turizminin öncülüğünü yapan, bir sanat ve kültür tasarımcısı gibi İstanbul’da yaklaşık 200, yurtiçinde yaklaşık 180 özgün güzergâh yaratan FEST Travel’ı yönetiyor.

Detaylar

Tarih:
03/07/2019
Saat:
19:00 - 20:00
Etkinlik Kategori: