Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Tempo Incognito Konuşmaları I

09/04/2021 @ 18:00 - 20:00

9 Nisan 2021, Cuma, 18:00

Tempo Incognito: Akışlar, Ritim ve Hareket Üzerine sergisi kapsamında gerçekleştirilecek konuşmalar serisinin ilkinde Louise Manifold & Rosella Baldi, Nikolaus Gansterer ve Fiona Reilly sergideki işlerin üretim ve düşünce süreçlerinden bahsedecek.

Louise Manifold (Galway) & Rosella Baldi (Neuchâtel) – Etki Altına Alan Makineler
Sanatçı Louise Manifold ve tarihçi Rosella Baldi, Manifold’un Jaquez-Droz Otomatonları için bir opera performansı olarak tasarladığı Kaçış Çarkı adlı video enstalasyonunun yaratım süreci üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek. Bu üç ünlü android, 1768-1774 yılları arasında saat yapımcısı Pierre Jaquet-Droz ve oğlu Henry-Louis tarafından yapıldı. Müzisyen, Çizer ve Yazar olarak adlandırılan otomatonların her biri, mekanik bir döngü içinde yaratıcı birer aktivite gerçekleştiriyor. Konuşmada Baldi, estetik, teknik ve bilimsel bilginin çakışma alanlarında yer alan bu çok yönlü nesnelerin Aydınlanma’daki önemini vurgulayacak. En küçük boyutlardaki otomatonlar erdem timsali dekorasyon nesneleri ya da saat olarak işlev görürken, daha büyük ölçekte yapılmış olanları ise teknik maharet göstergesi ve insan bedenini anlamak için etkili bir araç olarak görülüyordu.

İrlandalı bir görsel sanatçı olan Louise Manifold film, fotoğraf, heykel ve metin ile kavramsal çalışmalar yapar. Orijinal işlevlerini yitirerek demode olmuş nesnelere olan duyarlılığımız ve geçmişin teknolojisinin günümüzün dijital dönemindeki deneyimlerimizi hâlâ nasıl etkilemeye devam ettiği ile ilgilenmektedir. Çalışmalarında, fiziksel ve gündelik nesnelerden ağızdan ağıza yayılan tanıklıklara uzanan çeşitlilikte buluntu ve arşivlere ait malzemelerden yararlanır ve bunları hareketli görüntülere ve enstalasyonlara dönüştürür. Sanatçı aynı zamanda İrlanda’da GMIT CCAM’da ve NUI Galway’de Huston Film ve Dijital Medya okulunda dersler vermektedir.

www.louisemanifold.com

Araştırmaları daha çok 18 yüzyıla odaklanan tarihçi Rosella Baldi, botanik ve horoloji, yani saat bilimi, alanlarında çalışmaktadır. Doktora çalışmaları sırasında, İsviçre Ulusal Bilim Derneği’nin Neuchâtel Üniversitesi’ndeki Jaquet-Droz atölyesi üzerine yaptığı bir araştırma projesinde yer aldı. 2015 ve 2016 yılları arasında La Chaux-de-Fonds’da (MIH) yer alan Uluslararası Horoloji Müzesi’nde yardımcı küratör olarak çalıştı. Bu görevde müzenin araştırma merkezi olan “Institut l’Homme et le Temps”ın (İnsan ve Zaman Enstitüsü) yöneticiliğini yaptı. Aynı zamanda horoloji tarihi ve teknolojisi üzerine Avrupa’nın en önde gelen koleksiyonu olan kütüphane koleksiyonundan da sorumluydu. Halen Neuchâtel Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi ile işbirliği ile “Aydınlanma’nın Botanik Mirası” konulu araştırma projesi üzerine ve  İsviçre Sanatsal Varlıkları üzerine Sanat Araştırması Enstitüsü’nde (SIK-ISEA, Zürih) çalışmaktadır.

Nikolaus Gansterer (Vienna) – Uçucu Olanı İfade Etmek
Nikolaus Gansterer, genişletilmiş bir kapsamla ele aldığı çizim pratiğini ve gelip geçici fenomenleri notasyona dönüştürme eylemlerini anlatacak. Düşünce ve algı (hem bilinçli hem bilinçdışı) süreçlerinin tercümesiyle ilgilenen sanatçı, çizme eylemini bir iletişim aracı olarak ele alıyor. Kullandığı kendine özgü performatif gramer aracılığıyla, çevresine dair yaptığı gözlemler akışını, canlı çizimlere, diyagramlara ve düzenlemelere dönüştürüyor.

Nikolaus Gansterer Avusturya’da, Viyana’da yaşayan ve çalışan bir sanatçı. Transakustik Araştırma Enstitüsü’nün kurucularındandır. 2007’den bu yana Viyana’da Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde eğitmenlik yapmaktadır. Sanatçı, performansçı ve araştırmacı olarak çizim, düşünce ve eylem arasındaki ilişkisel alanla yoğun olarak ilgilenmektedir. Enstalasyon ve performanslar yoluyla algı fenomenlerinin sanatsal ortamlara dönüştürülmesinin izini sürmektedir. Transmedya çalışmalarında gelip geçici ve yeni beliren süreçleri haritalamaya odaklanır ve bu süreçlerin birbirleriyle bağlantılılığını yaratan içkin yapılarını ortaya çıkarır; doğa ve kültür, sanat ve felsefe arasındaki hayali eşiği sorgular.

www.gansterer.org

Fiona Reilley (Dublin) – Saatleri Kaydetme Departmanı
Saatleri Kaydetme Departmanı, Common Ground, Dublin tarafından desteklenen katılımcı bir araştırma projesidir. Uydurma bir kamu kurumu olan Departman, zaman, emek ve değer konularının düşünüldüğü bir alan işlevi gördü. Ziyaretçiler, sohbetler, atölye çalışmaları ve bürokratik prosedürler aracılığıyla departmana dahil oldular. Fiona Reilley, bu projenin ayrıntıları hakkında bir sunum yapacak ve projenin önemli bir parçası olan ve katılımcıların 24 saatlik süre içindeki faaliyetlerini kaydettikleri, “Harcanan Zaman Bildirimleri Formları”nın canlı bir okumasını yapacak.

Fiona Reilley İrlanda’nın Dublin şehrinde yaşayan mültidisipliner bir sanatçıdır. İrlanda içi ve dışında pek çok sergide işlerini sergilemiştir. Arts Council of Ireland Next Generation Art Award (2016) ve Arts Council of Ireland Project Award (2019) gibi çeşitli ödüller almıştır.  Fiona’nın çalışmaları hem araştırmaya hem de rastlantısal karşılaşmalara dayanır. Performatif ve olaya dayalı eylemler ile nesne üretimini bir arada kullanır. Mekan, bağlam ve durumlar sanatçının pratiğinde önemli bir yer tutar ve çalışmaları genellikle kişisel ve sosyal durumlara bir tepki olarak oraya çıkar. Oyun, deneysellik ve tekrarlama sıklıkla uyguladığı yöntemlerdir.

http://www.fionareilly.info/

Konuşmaların dili İngilizce olup çevrimiçi gerçekleşecektir.

Katılım için lütfen kayıt olunuz: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZAvd-yqqDwpEtTgU4ICIxteV2Zl4tQ4Xnh_

Detaylar

Tarih:
09/04/2021
Saat:
18:00 - 20:00
Etkinlik Kategori: