Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Teyel, Uzuv, İlizarov üzerine: Sibel Yardımcı ve Bihter Sabanoğlu

10/10/2023 @ 18:30 - 21:00

Çınar Eslek Artwork - drawing, watercolors

Depo’da 4 Kasım’a kadar devam eden Teyel, Uzuv, İlizarov sergisi kapsamında 10 Ekim Salı 18:30’da gerçekleşecek olan etkinlikte sosyolog Sibel Yardımcı ve yazar Bihter Sabanoğlu, küratör Ceren Erdem moderatörlüğünde sergiye yeni okumalar getirecek.

Çınar Eslek’in kişisel sergisi Teyel, Uzuv, İlizarov, Hayal-Et, eklemleme ve yamalama, çeşitlilik ve melezlik, eksiklik ve tamamlanmışlıkla ilgili sorulardan yola çıkarak bedenin imkânlarına yönelik çeşitli önermeler sunuyor.

Teyel/Teyet – Kemik/Kumaş
Sibel Yardımcı için Teyel, Uzuv, Ilizarov sergisi kemiği kumaşa, kumaşı sokağa teyellerken her tür tastamamlığa meydan okuyor; parçalı, yıkık dökük bir coğrafya dokuyor. Yardımcı, (sevdiği) okuma parçalarını da yardıma çağırarak, serginin kendisi için açtığı düşünce güzergâhlarını paylaşacak, bu coğrafyaya nasıl kapıldığını anlatacak.

Yakıcı Kumaşların Teyelleri, Yamalı Canavarların Aksayan Uzuvları
Bihter Sabanoğlu, Antik Yunan tragedyalarında toksik tekstillerin odağa alındığı örneklerden yola çıkarak, postkolonyal edebiyatın materyallerle olan bağından, Conrad, Marquez gibi yazarların organik ve inorganik öğeleri kullanış biçiminden söz edecek.

Söyleşi Türkçe gerçekleştirilecek olup katılım için kayıt gerekmemektedir.

 

Detaylar

Tarih:
10/10/2023
Saat:
18:30 - 21:00
Etkinlik Kategori: