Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Unutma Bahçesi: “Yolculuk Üzerine” Kurt Heilbronn ile söyleşi

22/05/2021 @ 17:00 - 18:00

22 Mayıs 2021, Cumartesi, 17:00

Dilşad Aladağ ve Eda Aslan, “Unutma Bahçesi” sergisinin izini sürdüğü Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin kurucularından Alfred Heilbronn ve İstanbul Üniversitesi Botanik Enstitüsü’nün öncü kadın profesörlerinden Mehpare Başarman Heilbronn’un oğlu Kurt Heilbronn’la çevrimiçi bir söyleşi gerçekleştirecekler.

“Birlikte çıkılan bir yolculuk yol arkadaşlarının birbirine güvenmesi ile başlar. Yolculukta yeni patikalar bulunur, bağlar kurulur ve birlikte öğrenilir. Unutma Bahçesi, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nde başlayan ve onun izinde sürdürülen, pek çok yere uğranan, yol boyunca kalabalıklaşan, kalabalıklaştıkça da dallanıp budaklanan ve hâlâ süren bir yolculuk. Bu yolculuğun en uzun yollarından biri Kurt Heilbronn ile paylaşıldı; İstanbul’dan Frankfurt’a, oradan Münster’e ve ardından yeniden İstanbul’a dönüldü, pek çok durağı tekrar tekrar ziyaret edildi.

Kurt Heilbronn, 1951 yılında İstanbul Bebek’te bir eve doğup, suya ilk kez Boğaz’da giriyor. Konuşmayı ve okumayı İstanbul’da öğrenmişken, erken yaşta babasının memleketi olan Almanya’ya göç ediyor. Kassel’de ve Münster’de geçen çocukluk ve gençlik yıllarının ardından iki evi, iki dili ve iki vatanı olan hayatını Frankfurt ve İstanbul arasında kuruyor. Kurt Heilbronn hâlen bir psikoterapist olarak çalışıyor ve bu iki şehir arasında mekik dokuyor.

22 Mayıs günü bu yolculuğu ondan dinlemek, yolda neler gördüğümüze dair karşılıklı sohbet etmek üzere sözleştik. Bu, Kurt Heilbronn’un nasıl Unutma Bahçesi yolculuğuna dahil olduğu, bu yolda girilen patikaların, açılan kanalların ve kurulan bağların onun için ne anlam ifade ettiğine dair, açık bir sohbet olacak.”

Etkinlik dili Türkçedir. Katılım için lütfen kayıt olunuz:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYvde2qrz0rHNF7h—QMp81FZBYmeHwGbe

Detaylar

Tarih:
22/05/2021
Saat:
17:00 - 18:00
Etkinlik Kategori: