Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Titredi perde, Sarsıldı ekran

21/02/2019 @ 19:00 - 22/02/2019 @ 19:00

Tarih: 21 Şubat 2019, Perşembe
Saat: 19:00

Gölge Oyunu ya da Karagöz Tiyatrosu’nun çok katmanlı evreni, Berlinli sanatçı ikilisi Birgit Auf der Lauer & Caspar Pauli için İstanbul’daki araştırmalarında yol gösterici bir konu oldu. Bir asır önce Karagöz tiyatrosu ile ilgili incelemeler yazan Alman oryantalistlerin izini takip eden sanatçılar İstanbul, Bursa ve Adana’da seyahate çıktı. Önceki oryantalist akademisyenler, Karagöz’ün karnavalesk mizahını ve çok sesli dilini anlamak ve evcilleştirmek için çaba göstermişti.

İstanbul’da çeşitli kişilerle görüşmeleri sonucunda sanatçılar, geç dönem Osmanlı Karagöz gösterilerinde öne çıkan kültürel çeşitlilik ve kimlik mücadelesi meselelerinin gelişimi konusunda bilgi sahibi oldu.

Sanatçılar Depo’daki performanslarında Karagöz tiyatrosunda bulunan “hayal” kavramını takip ediyor: bir tiyatro formu olarak illüzyon. Tarihî bir Karagöz koleksiyonunun koreografisini aynı dönem Alman İmparatorluğu’ndan metinlerle radikal bir şekilde karşı karşıya getirerek perdedeki gölge illüzyonunu ırk ve ulus sanrılarıyla ilişkilendirmeyi öneriyorlar. Performansta bir yazıcıya bağlı gölge oyunu makinası sanatçılar tarafından çalıştırılacak; teller, perde, projeksiyonlar ve metinler hareket ettirilerek titrek bir senaryo oluşturulacak, belki de kaldırılan karakterlerin bıraktığı boşluk aydınlatılacak.

Bu çalışma, günümüz televizyonunda, tiyatro sahnelerinde, reklamlarda ve modern ulus devletlerindeki filmlerin birçoğunda özlenen, eksikliği duyulan karakterlere adanmıştır.

Teşekkürler: Ahmet Ağaoğlu, Ahmet Akşit, Gülçin Aksoy, Esra And, Veli Başyiğit, Alpay Ekler, Peri Efe, Barbaros Gülümser, Hasan Hüseyin Karabağ, Ünver Oral, Sevim Sancaktar, Atatürk Kütüphanesi Karagöz Koleksiyonu Arşiv Görevlisi, Nazlı Ümit, PASAJ, SiS kolektifi ve Depo ile Unima İstanbul’un tüm çalışanları.

Etkinliğin dili çoğunlukla İngilizce olmakla beraber, biraz Almanca ve Türkçe de içerir.

Birgit Auf der Lauer & Caspar Pauli, Berlin Senatosu desteğiyle Depo’daki misafir sanatçı programının ilk katılımcıları olarak halen çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.
www.varsityofmaneuvers.org

Detaylar

Başlangıç:
21/02/2019 @ 19:00
Bitiş:
22/02/2019 @ 19:00
Etkinlik Kategori: