Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

TORUNLAR, Aidiyetin Yeni Coğrafyaları sergisi kapsamında

08/10/2015 @ 11:00 - 27/10/2015 @ 17:00

Tarih: 8 – 27 Ekim 2015

İZ-LE
solo dans performansı – Jasmin İhraç
08.10.2015 | 20:00
Salon İKSV | Şişhane Sk. No: 5, Şişhane

iz= Bir şeyin geçtiği veya önce bulunduğu yerde bıraktığı belirti, nişan, alamet, emare (TDK).
Alman, Türk, Ermeni ilişkiler ağı içinde, kendi ailemde neler söylenip söylenmediğini aramak için yola çıktım. Bu hikaye, şüphe hakkında, tanıdık görünen ama bilinmeyen, bildiğimiz fakat tam olarak anlamadıklarımız üzerine. Hatırlamak ne demek? Kayseri, İstanbul, Beyrut, Londra ve Berlin’den kendi kurgumu inşa ettim: bir hareket dizgisi.
Koreografi/performans: Jasmin İhraç
Teknik: Efe Sümer
Teşekkürler:Wanda Golonka, Lidy Mouw, Contemporary Arts Alliance Berlin (CAA), mimecentrum berlin e.V

TEKİNSİZ
performans – Talin Büyükkürkciyan 
10.10.2015 | 20:00
DEPO | Lüleci Hendek cad. No:12, Tophane

Mekâna giren üç karakter var, nerede olduklarını bilmeyen. Tekinsiz hissediyorlar, garip hissediyorlar ama orada varlar. Mekânı kendilerinin yapmayı başaracaklar mı yoksa onu öylece bırakıp çıkacaklar mı?
Koreografi: Talin Büyükkürkciyan Demirci
Hikâye yazımı: Canberk Karaçay, Gülce Oral, Talin Büyükkürkciyan Demirci
Dansçılar: Hüseyin Korkma, Gülce Oral, Talin Büyükkürkciyan Demirci
Müzik: Özgür Yılmaz ve Kristina Golubkova

MJ’ASIN | ՄԻԱՍԻՆ
dans/performans 
Silvina Der-Meguerditchian ve Jasmin İhrac
11.10.2015 | 19:00 
Hamursuz Fırını | Şair Ziya Paşa Yokuşu, No: 13/A, Kuledibi and DEPO | Lüleci Hendek cad. No:12, Tophane

Mj’asin Ermenice “birlikte” anlamına gelir. Görsel sanatçı Silvina Der-Meguerditchian ile koreograf ve dansçı Jasmin İhraç, onları birbirlerine bağlayan Ermeni kökleri hakkında bir araştırmaya girişir. Gelenek ve tarih içinde yol alırken, kör noktalara, yokluk ve kayıplara rastlarlar. Geleneksel semboller, teknikler ve halk danslarıyla alışılmadık oyunları her seferinde günümüze bir bağlantı kurar: dünün toplumu bugünün özlemi olarak mı kalacak? Bu, Berlin Ballhaus Naunynstraße Tiyatrosu’ndan misafir edilen bir performanstır. İlk prodüksiyon Berlin Eyaleti kültürler arası proje fonu tarafından desteklenmiştir.
ENSTALASYON VE PERFORMANS: Silvina Der-Meguerditchian KOREOGRAFI: Jasmin İhraç KOREOGRAFİ EKİBİ: Tümay Kılınçel, Julia Schunevitsch DANS VE PERFORMANS: Jasmin İhraç, Tümay Kılınçel, Raisa Kröger KOMPOZİSYONLAR: Hanan El Shamouty, Dzovinar Mikirditsian DRAMATURJİ: Lidy Mouw

Mj’asin iki bölümden oluşmaktadır. İlki Hamursuz Fırını / Kuledibi’nde (19:00-19:40 arası), ikincisi ise beraber yürünerek gidilecek olan DEPO / Tophane’de (20:00-20:30 arası).

NEREYE?
Belgesel – Silvina Der-Meguerditchian ve Çağla İlk 
27.10.2015 | 19:00
Pera Müzesi | Meşrutiyet Caddesi No.65
34443 Tepebaşı – Beyoğlu

NEREYE? Haliç’in zengin çok kültürlü yaşam geleneğine sahip Fener ve Balat mahallelerinde, bugün o hafızanın ortaya çıkarılmasının zorluklarına odaklanıyor. Bu iki mahallenin sakinlerine sözü veren ve önceki komşuların izlerini görünür kılan film, yeni bir hafızasızlaşma sürecine girmiş kentsel bir mekânın silinmiş hafızasını belgelemeyi amaçlıyor.
YÖNETEN Silvina Der-Meguerditchian, KONSEPT ve PRODÜKSİYON Çağla İlk, ANLATICILAR Garbis Horasancyan, Robert Elmas, Agni Nikolaidu, Ersin Kalkan, Hasan Hacar, Saadet Eroğlu, SİNEMATOGRAFİ Sergio Gazzera, İKİNCİ KAMERA Héctor Gonzalez, KURGU Silvina Der-Meguerditchian, SANAT Silvina Der-Meguerditchian, DIŞ SES: Pinar Erincin, METİN Marc Wrasse, MÜZİK Louis Sclavis, Didier Laloy, SES İlkin Kitapçı, ARAŞTIRMA ve DESTEK Güleren Eren, Urszula Wozniak, Zeynep Titizer

Detaylar

Başlangıç:
08/10/2015 @ 11:00
Bitiş:
27/10/2015 @ 17:00
Etkinlik Kategori: