Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Unutma Bahçesi: “Taşıma çuvalları, bahçeler ve kutular hakkında” Aslıhan Demirtaş ile söyleşi

04/06/2021 @ 19:30 - 21:00

4 Haziran 2021, Cuma, 19:30
Dilşad Aladağ ve Eda Aslan, sergi metnini de kaleme alan mimar ve araştırmacı Aslıhan Demirtaş ile “Unutma Bahçesi” sergisi, 2017’de bahçede çıkılan geziler ile başlayan yolculuk, toplayıcılık ve anlatıcılık halleri üzerine konuşacak.
“Toplayıcılıkta kişi “fark etme sanatını” uygular. Bu süreç tohumların, köklerin, büyümenin, dönüşümlerin, çürümenin, döngülerin, başlangıç ve bitişlerin, farklılıkların ve çeşitliliğin fark edilmesini içerir. Bu pratik için üretilen kap, çuval, kese, her şeyi birarada kapsamak içindir – dolaşık, kümelenmiş ve toplanmış her şeyi.
Unutma Bahçesi, bir taşıma çuvalı hikâyesi ve “dolaşık yaşam biçimlerinin açık uçlu asemblajlarının” bir koleksiyonu. Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nin tekil evreninde, Dilşad ve Eda birçok coğrafyayı, tarihi, hikâyeyi, türü ve umudu biraraya getirdi.”
Dilşad Aladağ ve Eda Aslan, bir mimar ve bir sanatçı olarak, pratiklerinde kentin değişimine, bu değişimin yıkıcılığına ve hafızada bıraktığı izlere odaklanır. İkili, Unutma Bahçesi Projesi ile olası bir yıkım karşısında “Bir mekânı kaydetmek, hafızalardaki yerini diri tutmak, şehrin hafızasında bahçeye bir yer açmak mümkün mü?” sorularını soruyor. Merkezine İstanbul Üniversitesi Botanik Enstitüsü, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi ve bitkilerin burada kurduğu yaşantıyı alarak başlayan proje, arşivlere, bahçe kurucularının, profesörlerin hikâyelerine eğilerek yeni katmanlar kazandı.
Etkinlik dili Türkçedir. Katılım için lütfen kayıt olunuz:
https://us02web.zoom.us/…/tZwocuutrTstGdcS6tDqRDWHSL2OC…
* Giriş paragrafı Aslıhan Demirtaş’ın “Taşıma çuvalları, bahçeler ve kutular hakkında” isimli sergi için yazdığı metinden alınmıştır.
Fotoğraf / Photo credit: Cemil Batur Gökçeer

Detaylar

Tarih:
04/06/2021
Saat:
19:30 - 21:00
Etkinlik Kategori: