Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Yukarıda sis aşağıda toz bulutu

31/01/2020 - 29/03/2020

31 Ocak – 29 Mart 2020

Açılış: 30 Ocak 2020, Perşembe, 18:30

Sanatçılar: Sara Abri, Hedieh Ahmadi, Serminaz Barseghian, Şafak Çatalbaş, Didem Erbaş, Forough Fami, Ece Gökalp, Gözde İlkin, Ayfer Karabıyık, Gelareh Kiazand, Reyhaneh Mehrad, Neda Razavipour, Setareh Shahbazi, Golnar Tabibzadeh, Merve Ünsal, Derya Yıldız

Proje Koordinatörü: Aysu Arıcan

Yukarıda sis aşağıda toz bulutu Anadolu Kültür yürütücülüğünde, görsel sanatçılar Golnar Tabibzadeh ve Merve Ünsal küratörlüğünde devam eden, süreç odaklı bir proje.

Sanatçıların fikirlerini paylaşabileceği ve yeni iletişim ağları oluşturabileceği bir ortam yaratmak amacıyla oluşturulmuş olan Yukarıda sis aşağıda toz bulutu, yöntem olarak işbirliğine odaklanıyor. 15 katılımcı, Ekim 2019’da üç gün boyunca İstanbul’da biraraya gelerek coğrafi koordinatların kırılgan koşullarında işbirliği içinde çalışmanın ne demek olduğunu müzakere etmeye başladı. Ocak 2020’nin son günlerinde grup tekrar buluşarak Depo’nun iki katına yerleşti ve sergileme alanlarında kullanılan yöntemleri merkeze alan bir durum kurguladı.

Bu süreç odaklı çalışmanın çıkış noktası birlikte iyileşme potansiyelleri. Araziyi beden olarak düşünürken yeri ve toprağı bedenin bir uzantısı olarak, bedeni de dahil eden bir şekilde hayal eden sanatçılar, mekânsal ve zamansal yapılandırmalarla ve bu yapılandırmaların dışında çalışmayı önemsediler.

Sanatçılar arasında oluşan diyalogların küçük evrenler oluşturarak başka yerlerdeki diyaloglarla ilişkilenme ihtimali projenin motivasyonlarından. Katılımcılar, coğrafi tanımları sahiplenerek beklentilerle birlikte, beklentilerin ötesinde var olmanın ne demek olabileceği üzerine birlikte düşünüyor.

Depo, iki ay boyunca bu sürecin kayıt, kalıntı ve yapılarına ev sahipliği yapacak. Yukarıda sis aşağıda toz bulutu, belirsiz zamanların topografisini sahiplenerek yakınlık ve cömertliğin mümkün olduğu anların gerçekleşebileceğine dair bir umut taşıyor.

*Görsel: Gözde İlkin, Kuytu serisi No.31, doğal renklendirilmiş kağıt üzerine çizim, 2019

Proje, Anadolu Kültür yürütücülüğünde, Goethe-Institut İstanbul ve Tahran’ın finansal destekleri ve Chrest Foundation’ın seyahat ve konaklama giderlerine desteği ile gerçekleştirilmiştir.

Broşür

icon-file-text Erman Ata Uncu – Ayakları yere basmadan seyahat

Basın

28 Şubat 2020
Bir üçgen ekseninde insan bedeni ve davranışları
Agos

19 Şubat 2020
Crossing the borders with two exhibitions in Istanbul
duvar english

8 Şubat 2020
Türkiyeli ve İranlı Sanatçılardan Ortak Sergi: Benzerlik ve Farklılıklar Üretken Potansiyele Dönüştü
Bianet

31 Ocak 2020
‘Birlikte üretmenin ve iyileştirmenin’ gücü
yeni yaşam

icon-camera  Kayhan Kaygusuz

 

Detaylar

Başlangıç:
31/01/2020
Bitiş:
29/03/2020
Etkinlik Kategori: