Berlin Senatosu Misafir Sanatçı Programı: İstanbul

Mart – Mayıs 2021

Sophie-Therese Trenka-Dalton

Sophie-Therese Trenka-Dalton, araştırma temelli enstalasyonlarında, güç merkezlerinin içe çöküp yeniden şekillendiğinde ortaya çıkan kültürel değişim ve temellük sürecini inceleyerek, tarihi yapıtları ve yarattıkları öykü ve mekanları izliyor. Genellikle uzun vadeli projeler üzerinde çalışan sanatçı, çalışmalarını geliştirmek için incelediği mekânları birkaç kez ziyaret ediyor. Sergileri için toplanmış eserleri, heykelleri, fotoğrafları ve video çalışmalarını sunan mimari sunum-heykeller yapıyor.

Sophie-Therese Trenka-Dalton (1979, Berlin), University of the Arts Berlin’de ve New York’taki Cooper Union’da görsel sanatlar okudu.

Çalışmaları after the butcher, Berlin (2020), Kochi Biennale Foundation, Kochi, India (2019), Stadtbad Neukölln, Berlin (2019), Villa Romana, Florence (2018), Neuer Berliner Kunstverein, Berlin (2017), Alserkal Avenue, Dubai (2017), KW Institute for Contemporary Art, Berlin (2015), Heidelberger Kunstverein, Heidelberg (2014)‘da gösterildi. 2016 yılında “PALMS” (Textem Verlag Hamburg) kataloğunu yayınladı ve 2005 ile 2015 yılları arasındaki çalışmalarına kapsamlı bir genel bakış sundu.

trenka-dalton.info


Eylül – Kasım 2020

Anna Lehmann-Brauns

Anna Lehmann-Brauns, çalışmalarında mekanı öznel ve kolektif hafızanın bir alanı olarak ele alıyor. Fotoğraf medyumuyla, resmin arayüzü olarak çalışıyor. Odalarının kimi buluntu, kimi minyatür olarak baştan inşa ediliyor. Sıkça renkli, büyük formatlı ve parçalı görsellerinde insanlar yer almıyor; hayali izlerinde yalnızca dolaylı olarak mevcutlar.

1967’de doğan Anna Lehmann-Brauns Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor. Fotoğraf eğitimini Leipzig’deki Hochschule für Grafik und Buchkunst’ta Joachim Brohm ile çalışarak aldı. Çalışmaları birçok ödül aldı, ulusal ve uluslararası sergilerde gösterildi.

Son yıllarda çalışmaları Clervaux, cité de l’image, Luxembourg’da; Les Rencontres de la photographie d’Arles’de; Frankfurt am Main Alman Mimarlık Müzesi’nde; Arp-Museum Bonn’da; Haus am Lützowplatz, Berlin’de; Haus am Kleistpark, Berlin’de; Kunstverein Konstanz’da ve Museum Kunst der Westküste Müzesi, Alkersum’da sergilenmiştir.

annalehmannbrauns.de


Mart – Ağustos 2020

Eva Bertram

Eva Bertram fotoğraf, sinematografi ve medyalar-arası uygulamalarında görünüşte alışılmış gerçekler hakkında sorular soruyor. 1990’ların başından bu yana kamusal ve özel alanların altında yatan gündelik olanın süreçsel oluşumu sanatsal araştırmasının ana temasını oluşturur. Bertram için, varoluşun yetersizliği ve onunla birlikte gelen melankoliye lâyıkiyle karşı koymak amacıyla, sıradanlıktaki küçük değişimlerin resimsel stratejisini bu kadar somut ve aynı zamanda muğlak bir şekilde geliştirmek için en uygun araç fotoğraftır.

Eva Bertram 1964 doğumlu, Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor. Essen’deki Folkwang Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Jürgen Klauke yönetiminde, sanatsal fotoğraf ve film/video alanında uzmanlaşarak mezun oldu. Çok sayıda hibeye layık görüldü ve çalışmaları özel ve kamu koleksiyonlarının yanısıra Schaden’in 2003’te yayınladığı “VOR DER TÜR/NON-LOCAL”, 2010’da Hatje Cantz’ın yayınladığı “2 One Child” gibi sanatçı kitaplarında bulunabilir. Bertram aynı zamanda 2005’ten bu yana Muthesius Kunsthochschule Kiel, Neue Schule für Fotografie Berlin, UdK Berlin gibi kurumlarda fotoğrafçılık öğretim üyesi olarak çalışıyor.

evabertram.de


Eylül 2019 – Şubat 2020

Roman Schramm

İşlerinde fotoğraf, heykel ve 3 boyutlu temsilleri biraraya getirerek görsel öğeler oluşturan Roman Schramm sunulan birimleri vurgulayarak detay, yapı ve forma dikkat çekmekle kalmaz, aynı zamanda sahnelemenin ve algının dinamizmini de keşfe çıkar. Görseller çeşitli gözlem süreçleri içerisinden geliştirilir ve mekansal niteliklerinin vurgulandığı farklı yerleştirmelerde ifade bulur. Sanatçı 2010’da SKULPI isimli sanatçı dergisini başlattı. SKULPI sanatçılar, müzisyenler ve yazarlar arasında diyalog kuran ve deneysel bir biçimde görünür hale getiren bir platform olarak ortaya çıkar.

Roman Schramm (1979, Almanya) Hamburg Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun oldu. Sergileri arasında ‘Lilia & Tulipan’ Kusthalle Lingen, Almanya (2018); Kunsthaus Jesteburg (solo, 2016); Barlach Halle K, Hamburg (solo, 2016); Kunstraum Kreuzberg / Bethanien, Berlin (2016); ‘Never Leave Me’ On Stellar Rays, New York (2016), KW Institute for Contemporary Art, Berlin (2015);  ve ‘The Human Apparatus’ Klemms, Berlin (2015) bulunmaktadır.

romanschramm.de


Mart – Ağustos 2019

Sven Johne

Sven Johne (1976, Bergen auf Rügen, Alman Demokratik Cumhuriyeti doğumlu), 1996-1998 yılları arasında Leipzig Üniversitesi’nde Alman Edebiyatı, Gazetecilik ve İsim Bilimi, daha sonra da Prof. Timm Rautert danışmanlığında Leipzig Görsel Sanatlar Akademisi’nde Fotoğrafçılık eğitimi aldı. Kapsamlı fotoğraf ve metin serilerinden video ve seyahat günlüklerine uzanan çalışmalarında Johne metinsel ve görsel kaynakları sürekli birbirine bağlar. Sanatçının çalışmaları, aralarında en son Hans und Charlotte Krull Stiftung tarafından yayınlanan “47 Faults Between Calais and Idomeni”, 2018 bulunan, monograflar ve sanatçı kitapları ile tamamlanır.

Johne’un çalışmaları yakın zamanda Camera Austria (Graz), Riga Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali, Hamburg Fotoğrafçılık Trienali; Berlinische Galerie (Berlin), mumok (Viyana), Hiroshima MoCA (Hiroshima), Pinakothek der Moderne (Münih), Neuer Berliner Kunstverein (NBK)(Berlin), KW Institute for Contemporary Art (Berlin)’de gösterildi. Sanatçının işleri Bundeskunstsammlung, the Museum Folkwang Essen, Centre Pompidou ve the Sprengel Museum Hannover gibi uluslararası koleksiyonlarda bulunmaktadır.

svenjohne.de


Eylül 2018 – Şubat 2019

Birgit Auf der Lauer & Caspar Pauli

2011 yılında Berlin’deki sanat okullarından mezun olan Birgit Auf der Lauer ve Caspar Pauli çalışmalarını sanatçı ikilisi olarak sürdürüyor ve çeşitli projelerde farklı iş birlikleri yapmaya devam ediyor.

Berlin Neukölln’deki yakın muhitleri ve kültürel çeşitliliğe sahip çevreleri üretimleri için çıkış noktaları oluştururken, sanatçıları bazen farklı şehirlere veya ülkelere araştırma gezilerine, bazen de komşu kaldırımlardan birkaç adımlık mesafelere yönlendiriyor.

Birgit ve Caspar çeşitli insanlarla, meslektaşları ve aileleriyle geçmişleri, inançları, aidiyetleri, ülkeleri ve kimlikleri, kişisel dönüm noktaları ve çalkantıları hakkında uzun konuşmalar yaptıktan sonra, hikâyeler arasında dolaşıp bir anlatım biçimi arayarak yerleştirme, performans ve video formlarında işler üretiyorlar.

varsityofmaneuvers.org

Similar Posts