Berlin Senatosu Misafir Sanatçı Programı: İstanbul

Mart 2020 – Ağustos 2020
Eva Bertram

Eva Bertram fotoğraf, sinematografi ve medyalar-arası uygulamalarında görünüşte alışılmış gerçekler hakkında sorular soruyor. 1990’ların başından bu yana kamusal ve özel alanların altında yatan gündelik olanın süreçsel oluşumu sanatsal araştırmasının ana temasını oluşturur. Bertram için, varoluşun yetersizliği ve onunla birlikte gelen melankoliye lâyıkiyle karşı koymak amacıyla, sıradanlıktaki küçük değişimlerin resimsel stratejisini bu kadar somut ve aynı zamanda muğlak bir şekilde geliştirmek için en uygun araç fotoğraftır.

Eva Bertram 1964 doğumlu, Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor. Essen’deki Folkwang Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Jürgen Klauke yönetiminde, sanatsal fotoğraf ve film/video alanında uzmanlaşarak mezun oldu. Çok sayıda hibeye layık görüldü ve çalışmaları özel ve kamu koleksiyonlarının yanısıra Schaden’in 2003’te yayınladığı “VOR DER TÜR/NON-LOCAL”, 2010’da Hatje Cantz’ın yayınladığı “2 One Child” gibi sanatçı kitaplarında bulunabilir. Bertram aynı zamanda 2005’ten bu yana Muthesius Kunsthochschule Kiel, Neue Schule für Fotografie Berlin, UdK Berlin gibi kurumlarda fotoğrafçılık öğretim üyesi olarak çalışıyor.

www.evabertram.de


Eylül 2019 – Şubat 2020
Roman Schramm

İşlerinde fotoğraf, heykel ve 3 boyutlu temsilleri biraraya getirerek görsel öğeler oluşturan Roman Schramm sunulan birimleri vurgulayarak detay, yapı ve forma dikkat çekmekle kalmaz, aynı zamanda sahnelemenin ve algının dinamizmini de keşfe çıkar. Görseller çeşitli gözlem süreçleri içerisinden geliştirilir ve mekansal niteliklerinin vurgulandığı farklı yerleştirmelerde ifade bulur. Sanatçı 2010’da SKULPI isimli sanatçı dergisini başlattı. SKULPI sanatçılar, müzisyenler ve yazarlar arasında diyalog kuran ve deneysel bir biçimde görünür hale getiren bir platform olarak ortaya çıkar.

Roman Schramm (1979, Almanya) Hamburg Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun oldu. Sergileri arasında ‘Lilia & Tulipan’ Kusthalle Lingen, Almanya (2018); Kunsthaus Jesteburg (solo, 2016); Barlach Halle K, Hamburg (solo, 2016); Kunstraum Kreuzberg / Bethanien, Berlin (2016); ‘Never Leave Me’ On Stellar Rays, New York (2016), KW Institute for Contemporary Art, Berlin (2015);  ve ‘The Human Apparatus’ Klemms, Berlin (2015) bulunmaktadır.

www.romanschramm.de


Mart – Ağustos 2019
Sven Johne

Sven Johne (1976, Bergen auf Rügen, Alman Demokratik Cumhuriyeti doğumlu), 1996-1998 yılları arasında Leipzig Üniversitesi’nde Alman Edebiyatı, Gazetecilik ve İsim Bilimi, daha sonra da Prof. Timm Rautert danışmanlığında Leipzig Görsel Sanatlar Akademisi’nde Fotoğrafçılık eğitimi aldı. Kapsamlı fotoğraf ve metin serilerinden video ve seyahat günlüklerine uzanan çalışmalarında Johne metinsel ve görsel kaynakları sürekli birbirine bağlar. Sanatçının çalışmaları, aralarında en son Hans und Charlotte Krull Stiftung tarafından yayınlanan “47 Faults Between Calais and Idomeni”, 2018 bulunan, monograflar ve sanatçı kitapları ile tamamlanır.
Johne’un çalışmaları yakın zamanda Camera Austria (Graz), Riga Uluslararası Çağdaş Sanat Bienali, Hamburg Fotoğrafçılık Trienali; Berlinische Galerie (Berlin), mumok (Viyana), Hiroshima MoCA (Hiroshima), Pinakothek der Moderne (Münih), Neuer Berliner Kunstverein (NBK)(Berlin), KW Institute for Contemporary Art (Berlin)’de gösterildi. Sanatçının işleri Bundeskunstsammlung, the Museum Folkwang Essen, Centre Pompidou ve the Sprengel Museum Hannover gibi uluslararası koleksiyonlarda bulunmaktadır.

www.svenjohne.de


Eylül 2018 – Şubat 2019
Birgit Auf der Lauer & Caspar Pauli

2011 yılında Berlin’deki sanat okullarından mezun olan Birgit Auf der Lauer ve Caspar Pauli çalışmalarını sanatçı ikilisi olarak sürdürüyor ve çeşitli projelerde farklı iş birlikleri yapmaya devam ediyor. Berlin Neukölln’deki yakın muhitleri ve kültürel çeşitliliğe sahip çevreleri üretimleri için çıkış noktaları oluştururken, sanatçıları bazen farklı şehirlere veya ülkelere araştırma gezilerine, bazen de komşu kaldırımlardan birkaç adımlık mesafelere yönlendiriyor. Birgit ve Caspar çeşitli insanlarla, meslektaşları ve aileleriyle geçmişleri, inançları, aidiyetleri, ülkeleri ve kimlikleri, kişisel dönüm noktaları ve çalkantıları hakkında uzun konuşmalar yaptıktan sonra, hikâyeler arasında dolaşıp bir anlatım biçimi arayarak yerleştirme, performans ve video formlarında işler üretiyorlar.

http://www.varsityofmaneuvers.org