Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Andréas Lang – Kırık Hatıralar

Nisan 18 @ 18:30 - Temmuz 14 @ 18:30

Açılış: 18 Nisan Salı, 18:30

Andréas Lang’ın kişisel sergisi Kırık Hatıralar 18 Nisan’da Depo’da izleyicilerle buluşuyor.

Andréas Lang Tarabya Kültür Akademisi’nin misafir sanatçı programı kapsamında aldığı burstan bu yana Türkiye’de hafıza ve tarih üzerine çalışıyor. Kırık Hatıralar’daki imgeleri aracılığıyla Türkiye manzaralarındaki yok oluş, süreksizlik ve farklı tarihsel katmanlar üzerine düşünerek, görünmez kılınan bir kolektif hafızaya dair görünür ipuçları bırakıyor.

Görsel arkeoloji olarak adlandırdığı çalışma yönteminde Lang, tarihin, mitolojinin ve şimdiki zamanın farklı katmanlarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Fotoğrafları geçmiş, bugün ve gelecek arasında bir arafta askıda kalmışçasına, bir sahne ya da film seti gibi görünüyor. Bu sayede imgelemi ve onun izdüşümünü barındıran; konuya içkin sosyal, politik ve ekolojik gerçeklerle karışan ya da çatışan bir alan haline geliyor. Üretimlerini yoğun bir araştırma sürecinin ardından konu edinilen bölgelere gidip fotoğraflar çekerek gerçekleştiren sanatçı görsel yöntemini Kırık Hatıralar‘da Türkiye’nin geçmişine ve belleğine, tarihin yazılmasına ve üstünün kapatılmasına bakarak uyguluyor. Özellikle geç Osmanlı İmparatorluğu, Ermeni mirası, 1915 olayları ve Cumhuriyet döneminin başlangıcı ile bağlantılı mekânlara bakarak, nelerin hatırlandığı ve nelerin unutulmaya yüz tuttuğu üzerine odaklanıyor.

Küratörlüğünü Geniş Açı Proje Ofisi’nden [GAPO] Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler‘in üstlendiği sergiye, Mayıs ayında Kerber Verlag, Berlin’den yayımlanacak bir kitap eşlik edecek.

 

Almanya’nın Zweibrücken kentinde doğan Andréas Lang; sanatsal çalışmalarına Paris’te başladı. Bugün Berlin’de yaşıyor, fotoğraf ve video yerleştirmeleriyle çalışıyor. İmaj döngüleri, Avrupa’nın entelektüel-kültürel DNA’sı da dahil olmak üzere manzaralar ve onların gizli tarihiyle ilgileniyor. 2006-2007 yıllarında Haçlı Seferleri ve Hıristiyanlıkla ilişkili olarak Orta Doğu’daki tarihi manzaralar hakkında Eclipse serisini üretti. 2011’de Orta Afrika’da (post-) kolonyalizm üzerine tarihsel malzeme üzerine araştırmalarıyla bir proje başlattı. 2019/20’de Re-Visiting Orientalism projesi için araştırma gezileri onu Kafkasya, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Arap Yarımadası’na götürdü. Ödülleri ve bursları arasında MDFF – Milano Mimarlık Film Festivali Özel Mansiyon Ödülü (2021), Lotto Brandenburg Fotoğraf Sanat Ödülü (2021), Tarabya Kültür Akademisi bursu (2018/20/23), Berlin Kültür Senatosu çalışma bursu (2017) ve Alman Dışişleri Bakanlığı ve LVBG’nin AArtist in Residence bursu (2016), DG Sanat Ödülü (2008) bulunmaktadır. 2023 yılında Leica Oskar Barnack Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Sergileri arasında Re-Visiting Orientalism, Çağdaş Sanat Galerisi (Gürcistan Ulusal Müzesi), Tiflis (2021); Eclipse, Guardini Galerisi ve Vakfı, Berlin (2019); The astonished silence, Alfred Ehrhardt Vakfı, Berlin (2016); Cameroon and Congo. A Phantom Geography and search of traces, Deutsches Historisches Museum, Berlin (2016), So far so close, Haus am Lützowplatz Berlin (2020); Lagos Bienali (2019); Mercosul Bienali (2018); Mess with Your Values, n.b.k., Berlin (2018); Eyes on Paris, Deichtorhallen – Haus der Fotografie (2011).


 

Katkı sağlayanlar:
Tarabya Kültür Akademisi Alumni-Fonds / ifa – Institut für Auslandsbeziehungen / Calouste Gulbenkian Vakfı / Berlin Senatosu Kültür ve Avrupa Departmanı / Initial I Sonderstipendium der Akademie der Künste / Neustart Kultur der Stiftung Kunstfonds

 

Detaylar

Başlangıç:
Nisan 18 @ 18:30
Bitiş:
Temmuz 14 @ 18:30
Etkinlik Kategori: