Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

No Ifs, No Buts

01/12/2010 @ 11:00 - 09/01/2011 @ 17:00

1 Aralık 2010 – 9 Ocak 2011

Değişen zaman ve mekân deneyimleri postmodern ve postkolonyal özneyi şekillendirdi. Fredric Jameson’a göre bu özne haritaların kaybına maruz kaldığı için coğrafi kalkış ve varış noktalarındansa çoğunlukla geçiş sırasında algılanan fakat önemli görsel, dilbilimsel ve kültürel etkileşim kodları üreten ara safhalara önem veriyor. Geçmiş on yılların ekonomik dönüşüm akışı ise özellikle kent çevrelerinde çeşitli imleme biçimlerinin daha fazla yoğunlaşmasını gerektiridi.

“Angajman mekanizmalarını dikkatlice yapılandırmaya girişmek için (‘var olma’) güncel koşullarının eleştirisinden başlayan (‘varlık’)”[1] özne konumlarının çokluğu üzerine yeni düşünme şekillerini araştırırken, bunun nasıl “yeni” bir mekânın olasılığını sunabileceği ile ilgileniyoruz. Burada amaç karşıklıklı ilişkilerin “öznenin kendisinin yeniden yaratılmasına ve icat edilmesine yola açacak bir çerçevesizleştirme eylemi”[2]olarak gerçekleştiği ilişkisel oluşlar üretmek. Bu, “kimlik-biçimi”nin “ben-öteki” ikiliğinin ve temsili sınırlarının ötesinde tekrar değerlendirilmesini mümkün kılacak.

Burada şu soru karşımıza çıkıyor: Tüm bunlar yaratıcı pratik alanında nasıl vuku buluyor ve sanat mekânlarına nasıl taşınıyor?

Farklı topolojiler çerçevesinde yeni yaşam biçimleri tesis eden bir bağlantı noktası arayışı içinde çeşitli dönüm noktalarının hızlı dönüşümünü ortaya çıkarmak No Ifs, No Buts projesinin çıkış noktasını oluşturuyor. Proje, eski Doğu ve Batı ayrımının duvarlarının yönetiminin jeopolitik anlamlarına odaklanıyor. Jeopolitik topolojiye dair sorular belirli kültürel koşullarda ele alınır ve konuların hassaslığı temsil politikalarını yansıtan kültürel mekânların üretimini işaretler. Bu nedenle bu çok katmanlı projenin bir amacı sanatsal bir tartışma platformunu angaje etmek veya paylaşmaktır. No Ifs, No Buts, radikal öz-imleme biçimlerini tartışarak ve böylece kişisel uzamı kısıtlayan küresel güçlere karşı stratejiler üreterek kültürler ötesi jeopolitik ve ekonomik koşullarla ilgili sorular soruyor ve bu yolla görsel ve söylemsel düzeyde yeni bir haritalama yapmayı amaçlıyor.

Sanatçılar: Nevin Aladağ, Zbyněk Baladrán, Ursula Biemann, Esra Ersen, Marina Gržinić / Aina Šmid, Siniša Ilić, Daniel Knorr, Aglaia Konrad, Marco Poloni, Nada Prlja, Santiago Sierra
Küratörler: Gülsen Bal and Walter Seidl


[1] O’Sullivan, S. ve Zepke, S., Deleuze and Contemporary Art, Edinburgh University Press, 2009, s. 2.

[2] Guattari, F., Chaosmosis: An Ethicoaesthetic Paradigm, Paul Bains and Julian Pefanis çev., Indiana University Press, 1995, s. 131.

 

 icon-file-text No Ifs, No Buts

Detaylar

Başlangıç:
01/12/2010 @ 11:00
Bitiş:
09/01/2011 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57