Yükleniyor Etkinlikler

Fatoş İrwen – Olağan Zamanın Dışında

Mayıs 20 @ 11:00 - Haziran 27 @ 19:00

20 Mayıs – 27 Haziran 2021

Depo ve Karşı Sanat Çalışmaları bu bahar Fatoş İrwen’in ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide sanatçının yıllara yayılan kesintisiz üretim süreci, malzeme çeşitliliği ve kavramsal çok katmanlılığı dikkat çekiyor. Video, fotoğraf, kağıt, tekstil ve tuval işlere, yerleştirmeler, nesneler ve metinler eşlik ediyor. Olağan Zamanın Dışında başlıklı serginin gövdesini tanıklık, adalet ve merhamet kavramları oluşturuyor.

Bu sergi Fatoş İrwen’in tüm yaşamına eşlik eden sanatsal deneyimin güncesi olarak okunabilir. Sanatçı tarihine ve coğrafyasına, kendine ve ötekine, merhamete ve zorbalığa tanıklığını bedeniyle kaydetmiş; olağanüstü halde yaşamaya alışmış halklara armağan ediyor. İnatçı bir zarafetle bitkiler ve böcekleri, suyu ve toprağı, canlı ve cansız tüm varlıkları, geçmişi ve geleceği kucaklayan bir zaman tanımı öneriyor. Aynı türden olmayan zamansallıkların üst üste bindiği “olağan zamanın dışında” kutsallığın yitimi, tanımsız özgürlüklerin ve akrabasız yakınlıkların vaadi olarak kutlanıyor.

Küratörlüğünü Ezgi Bakçay ve M. Wenda Koyuncu’nun yaptığı sergi 20 Mayıs – 27 Haziran tarihleri arasında Depo ve Karşı Sanat’ta eş zamanlı olarak görülebilir.

Görsel: “Duvar’ – Zaman kayıtları”, 2019-2020, 5 Nolu Diyarbakır Cezaevi’nin Duvar Katmanları (Değişen ebat ve boyutlarda, ilaç kutuları üzerine diş macunu)

Details

Start: Mayıs 20 @ 11:00
End: Haziran 27 @ 19:00
Etkinlik CategorySergi