Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Forum programı: Kaynak

Nisan 13 @ 19:00 - 22:00

13 Nisan Perşembe, 19:00

Omuz ve Depo tarafından düzenlenen forum programının Kaynak başlıklı ikinci oturumu, Omuz’un 6 Şubat depremlerinden etkilenmiş kültür-sanat emekçileriyle dayanışmak üzere başlattığı 9. dönemini konuşmayı ve desteklemeyi amaçlıyor.

Omuz, 2020 yılında karşılıksız kaynak paylaşımının aciliyetine ve dayanışmaya inanan bir grup kültür-sanat emekçisi tarafından, COVID-19 sürecinde daha da görünür hâle gelen ekonomik eşitsizlik ve güvencesizlik ortamında kültür-sanat alanında dayanışma ağını güçlendirmek amacıyla kuruldu.

Forum programı kapsamında biraraya gelen Kaynak çalışma grubu, bu ve sonraki oturumlarda, kültür-sanat alanında maddi ve gayri maddi kaynaklara erişimin önündeki engelleri, sponsorluk, fon, işbirliği ve destek ilişkilerini, karşılıksız kaynak paylaşımı ve dayanışma modellerini, ve kamuya ait kaynakların nasıl paylaşılması gerektiğini tartışmaya açmayı hedefliyor.

Omuz 9. dönem kolaylaştırıcıları: Deniz Artun, Ateş Alpar, Saliha Yavuz, Simge Burhanoğlu, Sevim Sancaktar, Özge Açıkkol, Neylan Bağcıoğlu, Emre Erbirer, Betül Aksu

Kaynak çalışma grubu: Aslı Özdoyuran, Eda Hisarlıoğlu, Emre Erbirer, Sevim Sancaktar

Forum programı, kültür-sanat alanında hesap verebilirlik, çalışma koşulları, gelir adaletsizliği, güvencesizlik, kaynakların adil paylaşımı, faillik ilişkileri ve kurumsal sorumluluklar gibi aciliyet teşkil eden sorunlara odaklanıyor. Forum programı, bundan sonraki oturumlarında 6 Şubat depremlerinden etkilenen kültür-sanat emekçilerinin ihtiyaçları ve deneyimlerini, alandaki kurumsal ve bağımsız yapıların sorumluluklarını ve dayanışmayı büyütmenin yollarını konuşmayı önceliklendiriyor.

Görünürlük, Faillik, Kurumlar, Kesişimler ve Kaynak başlıkları altında gerçekleşen bu oturumların her biri, farklı bir çalışma grubu tarafından programlandı ve davet edilen katılımcıların katkılarıyla yapılandırıldı.

Omuz 9. döneminin diğer dönemlerden farkı nedir?

“9. dönemde Omuz, deprem felaketinden kendisi ya da ailesi etkilenmiş kültür-sanat emekçileriyle dayanışmayı büyütmek istiyor. Çağrı, afet bölgesinden, sadece görsel sanatlar değil her türlü kültürel üretim yapan kişilere açık. Formları Omuz’un web sitesinden doldurabilirsiniz.

Şimdi değilse ne zaman?”

Omuz’un 9. dönemine destek vermek için tıklayın.

Detaylı bilgi için:

Omuz 9. dönem (Son başvuru tarihi: 17 Nisan 2023)

Detaylar

Tarih:
Nisan 13
Saat:
19:00 - 22:00
Etkinlik Kategori: