Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Humus Sedası

08/07/2017 @ 11:00 - 06/08/2017 @ 17:00

8 Temmuz – 6 Ağustos 2017

Humus’u bilen herkes, tarihinin derinliğini ve coğrafi yapısının yumuşaklığını fark etmiştir. Humus güneyin başkenti Şam ile kuzeyin başkenti Halep arasındaki kesişme noktasıdır. Ovaları batıda denize açılırken, doğuda Şam kırlarına bağlanır ve bu nedenle havası çoğunlukla ılımandır. Bu hava Humus halkına da etki etmiş olmalıdır ki, birçok tarihçi tarafından yumuşak mizaçlı olarak nitelendirilmişlerdir. Suriye kültürüne de mizah ve itidal katmayı başarmış bir özellik. Son yıllarda devrimin başkenti olarak anılan Humus’u tanıyanlar onun Suriye’nin kalbi olduğunu söyleyecektir. Bu sergi de Humus sevgisini ifade etmeye yönelik bir teşebbüstür.

“Humus Sedası” sergisi, şehrin sosyal, kültürel ve sanatsal yaşamını tanımak ve kültürel mirasını araştırmak için bir fırsat sunuyor. Humus’un tarihi ve sembolik yerlerini tanıtan fotoğrafların ve bu kentten çıkmış sanatçıların işlerinden örneklerin sunulacağı sergi, içereceği diğer faaliyetlerle izleyicide şehre, insanlarına, geleneklerine dair bir aşinalık yaratmayı hedefliyor.

Kaleemat Sanat Galerisi ve SIMAT-Kültürel Miras için Suriyeliler işbirliğiyle

Katılımcılar: Abdulkadir Azzuz, Gassan El-Nana, Aun Drubi, Abdulla Murat, Edvar Şehda, Rabi Ahras, Samer Huaija, Mahmut Şeihani, Karam Matuk, Abdulla Obeid, Abdulrazzak Şabalut, Afaf Karma, Buşra Mustafa, Mahmut Daiyub, Eyat Daiyub, Ahmad Eddulli, Behzat Sulaiman, Muhamet Alauddin Abdulmola, Nida Eddendeşi, Abdulkerim Ömerin, Hassan Salih, Suad Jarrus, Prof. Dr. Stefan Weber, El-Vaer Mahallesi Sokak Sanatçıları, Malaz Dagistani.

Sergi koordinatörü: Naşva Hamdun

Metin yazarları: Rim Lababidi, Lina Ez-Zakaimi

Tercüme çalışması: Biladuşşam Tercüme Bürosu

Film: Konuk: Najati Taiyara, Kameraman: David Owen, Kurgu: Adib Hariri

Fotoğrafçılar: Lens Young Homsi grubu, Abdulaziz Drubi, Odai El-Başa

Teşekkürler: Salam Al-Kuntar, Meriyem Beşiş, Dr. Abdulrazzak Taiyara

Basın

19.7.2017
Kafalarınızdaki Suriye’yi biraz olsun unutun! İç savaşın öncesine yolculuk…
Türkiye

9.7.2017
Humus Sedası sergisi
trtalarabiya

Detaylar

Başlangıç:
08/07/2017 @ 11:00
Bitiş:
06/08/2017 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57