Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Merve Ertufan – Kafakurcalayan

21/11/2020 @ 11:00 - 15/01/2021 @ 19:00

21 Kasım 2020 – 15 Ocak 2021

Merve Ertufan Kafakurcalayan başlıklı kişisel sergisinde, son birkaç yılda ürettiği yerleştirmeleri, videoları ve metinsel işlerini biraraya getiriyor. Sanatçı, anekdot benzeri durumlardan ve uydurma paradokslardan çıkarılmış dil oyunları, felsefi bulmacalar ve bilmecelerle uğraşarak, bir otobiyografik kurgular öbeği ortaya çıkarıyor.

Sergide bilişsel süreçler ve diyaloglar, deri, saç veya diğer metamorfik yüzeylerle aynı mekânı paylaşan soyut üç boyutlu cisimlerle birlikte, farklı formlarda ortaya çıkıyor. Kesik oval benzeri formlar, üzerlerine yansıtılan metinlerle karşılaşmaların doğasını düşündürürken, videolar yankılanan sesler ve muğlak nesnelerin yinelemeli döngüleriyle dolu. Yansımalar ve ikilemeler belirip kaybolurken algısal varsayımlarımızı ısrarla alt üst ediyorlar.

Merve Ertufan üretim pratiğinde, sıklıkla dilin, ifadelerin ve tekrarlanan eylemlerin ardında saklı kalmış süreçleri ve oluşumları araştırıyor. Benlik, biliş ve bilinçle ilgili sorgulamalarla ilerleyen Kafakurcalayan’ın merkezinde günlük deneyimlerdeki tutarsızlıklar yer alıyor.

Merve Ertufan yerleştirme, video ve ses düzenlemeleri üretiyor. Pratiği, dilde ve alışkanlıklardaki tutarsızlıkları, boşlukları ve çıkmazları gözlemleyerek, zihnin mikrofiziği denebilecek kavramla ilgileniyor. Beyrut Ashkal Alwan’da Home Workspace Program’a (2015-16) katılan Ertufan, İstanbul Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu, yüksek lisansını Stockholm Konstfack’te Art in the Public Realm programında tamamladı. Katıldığı karma sergiler arasında: “The New Chronic”, Corridor Project Space (2020); 13. Sharjah Bienali’nin (2017) İstanbul ayağı “Bahar”; SPOT Üretim Fonu ile “Domates Biber Patlıcan 2”, İstanbul (2014); “Haset, Husumet, Rezalet”, Arter, İstanbul (2013) bulunuyor.

Kafakurcalayan
Sergezen 00:

Merve Ertufan & L. İpek Ulusoy Akgül
Kafakurcalayan sergisi üzerine üzerine:

 Broşür

Basın

Sena Başöz
“Bir çift mavi-siyah kabuk”
Unlimited

Tomris Melis Golar
“bilmeceler, sonlar ve yoldan sapmalar”
border_less

Detaylar

Başlangıç:
21/11/2020 @ 11:00
Bitiş:
15/01/2021 @ 19:00
Etkinlik Kategori: