Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Şafak Şule Kemancı – bütün kuşlar benim bahçeme gelir

17/06/2021 @ 11:00 - 01/08/2021 @ 18:30

17 Haziran – 1 Ağustos 2021

Şafak Şule Kemancı’nın Depo’da gerçekleşecek ilk kişisel sergisi bütün kuşlar benim bahçeme gelir adını Küçük İskender’e ait bir mısradan alıyor. Sınır/sız ekibinin küratörlüğünde gerçekleşen sergi bütün kuşları etrafına toplamak isteyen davetkâr ve oyuncu bir bahçe, queer ve feminist bir ekosistem yaratıyor. Politik ve toplumsal olarak yalnızlaştırılmış, izole edilmiş ve sınırlanmış bedenlerin aşkın bir ifade alanı bulduğu bu bahçede sanatçı zamanı ve mekânı, bedeni, ikiliği ve normu aşan bir yapı kurguluyor.

Bedenin ve cinselliğin dayatılmış sınırlarının aşılmasını ve burdan doğan sonsuz ihtimalleri vurgulayan sergide polimer kilden heykeller, cam altı resimleri ve duvar kâğıdının yanı sıra lateks, suni deri ve suni kürk gibi fetiş malzemeleri kullanılarak yapılmış heykeller yer alıyor. Sanatçı hem zanaat teknikleri kullanarak oluşturduğu eserleriyle zanaatı sanatın daha düşük bir formu gibi gören ana akım sanat algısını, hem de açık bir cinsellik, queer arzu ve feminenlik barındıran imgeler dünyasıyla normatif dünyanın sınırlarını aynı anda aşıyor.

Şafak Şule Kemancı ekoseksüel bir yaklaşımla insanın doğayla deneyimleyebileceği cinselliği kabullenen ve kucaklayan bir ekosistem inşa eder. Yarı insan yarı bitki hibrit canlılar ve insan bedeniyle bitkilerin iç içe geçtiği heykeller, insan bedeninin insan dışı dünyanın bir parçası olduğunu ve tıpkı insan dışı varlıklar gibi sürekli bir akış, devinim ve dönüşüm içinde olduğunu hatırlatır.

Sergi süresince 23 Haziran Çarşamba günü İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında Sınır/sız ekibiyle ve 2 Temmuz Cuma günü sanatçıyla sergi turu olmak üzere iki etkinlik gerçekleştirilecek.

www.safaksulekemanci.com

Sınır/sız Türkiye’deki LGBTİ+ örgütlenme deneyimlerinden gelen bağımsız aktivist/sanatçılar İlhan Sayın, Ozan Ünlükoç ve Metin Akdemir’den oluşur. Sınır/sız ekibi, Sınırsız (2018) ve Sınır/sız ALAN (2019) isimli queer feminist sanatçıların yer aldığı karma sergiler hazırladı. bütün kuşlar benim bahçeme gelir Şafak Şule Kemancı’nın Sınır/sız işbirliğiyle hazırladığı ilk solo sergisidir.

Basın

July 12, 2021
Güller ve dudaklar ve dikenler
Argonotlar

July 12, 2021
Kuir-feminist sanatçı Şafak Şule Kemancı: Varoluşumuzu kutlamak istiyorum 
T24

July 17, 2021
Sonsuz ihtimaller bahçesi
gazete duvar

July 26, 2021
Kuir, trans, feminist arzuyu kutlayan sergi: bütün kuşlar benim bahçeme gelir / Şafak Şule Kemancı ile söyleşi
Çatlak Zemin

July 30, 2021
Arzunun desenleri
unlimited

July 30, 2021
“I Wish to Celebrate Our Existence” Queer-Feminist Artist Şafak Şule Kemancı
exhibist

 

Detaylar

Başlangıç:
17/06/2021 @ 11:00
Bitiş:
01/08/2021 @ 18:30
Etkinlik Kategori: