Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Sahibinden Sayfiye

24/05/2014 @ 11:00 - 29/06/2014 @ 17:00

24 Mayıs – 29 Haziran 2014

Katılımcılar: Balca Ergener, Borga Kantürk & Özge Calafato, Hale Tenger, Hüseyin Bahri Alptekin, Levent Şentürk, Leyla Gediz, Metehan Özcan, Seçil Yersel, Sıtkı Kösemen, Tufan Baltalar, Vahit Tuna

Küratör: Borga Kantürk

Açılış ve kitap tanıtımı: 23 Mayıs Cuma, 18:30

Tanıl Bora’nın sunumuyla 

“Sahibinden Sayfiye” sergisi, bir kaçış opsiyonu, kafa dinleme, rahatlama hali, ikinci bir yaşam alanı olarak sayfiyeye odaklanıyor. Sayfiyenin sahiplerinin elinden alınışının hikâyesine ışık tutuyor.

Büyükşehirlerin dışında özellikle deniz kıyısını ve o bölgelerdeki yerleşim yerlerini de hedef alan kentsel dönüşüm furyası, sayfiyenin düzeninin ve yaşam tarzının giderek yitirilmesi, sahipsizleştirilerek endüstrileşmesine yol açıyor. Bugünkü durum ise yaşanılan bir sayfiye yerine yeni, geçici, ticari turistik organizasyonlar sahası olarak binalaşan turistik bir oyun alanı vaat ediyor. Günümüzün tatil stratejilerinden “mutluluk turizmi” ile pazarlanan, lüks, konforlu, geçici ve sorunsuz tatil imgesi, bu sayede ortaya çıkan mekânsal aidiyetsizlik, eski tatil anlayışlarının, yazlıkların, dolayısıyla sayfiyenin açığa alınmasına, elden çıkarılmasına neden oluyor.

Sergi, bütün bu gerçekliğin, hızlı dönüşümlerin tanığı bazı sanatçıların çalışmaları eşliğinde, sayfiyenin yeniden hatırlanması ve tartışmaya açılması adına bir buluşma yeri olarak düşünülebilir. Sergide yer alan sanatçılar ise; tanıklıkları, araştırmaları ve üretimleri ile “sayfiyenin temsili, insani olarak gereksinimi, sayfiyede yaşam” ve “yazlık” gibi kavramlara, bütün bunların zamanla yaşadığı anlam kaymalarına atıflar yapıyor.

Serginin yanı sıra, Tanıl Bora’nın editörlüğünde hazırlanan, Sayfiye: Hafiflik Hayali (İletişim Yayınları, Mayıs 2014) adlı kitap ise benzer bir buluşmanın, anlatılar bütününün, edebi kanalını oluşturmakta.

“Sahibinden Sayfiye” sergisi Sayfiye: Hafiflik Hayali kitabı, Depo’nun ve İletişim Yayınları’nın birbirine komşuluk yaptığı bir yaz buluşması olarak düşünülebilir.

24 Mayıs 2014 Cumartesi – 15:00
Sunum: Levent Şentürk
Bodrum – Antakya – Mardin güzergâhında yeni bir sayfiyenin icadı

Söyleşi: Metehan Özcan-Balca Ergener-Vahit Tuna-Seçil Yersel

Değişen sayfiyenin izinde

14 Haziran 2014 Cumartesi
Söyleşi ve Film Gösterimi: “Bu Sahilde”

Yönetmenler Merve Kayan ve Zeynep Dadak ile söyleşi

Filmin yapım süreci, tatil filmleri ve sayfiye üzerine notlar.

 icon-file-text Kartpostal

Detaylar

Başlangıç:
24/05/2014 @ 11:00
Bitiş:
29/06/2014 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57