Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

Silvina Der-Meguerditchian – Yeri Olmayan Bellek

18/04/2014 @ 11:00 - 25/05/2014 @ 17:00

18 Nisan – 25 Mayıs 2014

Der-Meguerditchian’ın çalışmalarının bütününü gözden geçirdiğimizde öne çıkan görsel motiflerden birinin kırmızı renkli bağlar olduğunu görüyoruz. İp, iplik, örgü biçiminde sunulan bu bağlar geniş bir çağrışım yelpazesini de beraberinde getiriyor. Öncelikle organik bir yapıyı akla getiriyor bu uzun bağlar. Damar, sinir yapıları, kan, örümcek ağı gibi benzeştirmelerin organik bir bütünlüğe, dokuya, kimi zaman da içiçe geçmişlik niteliğine sahip kumaş örüntülerine ait olduğu hissediliyor. Sökülmüş, uzaklara savrulmuş, dağılmış, kesintiye uğramış görünüyorlar. Bunun yanında o bütünlükle, ait olunan yer ile temas hiç kesilmiyor. Bağın bir ucunun yakınlardaki ya da uzaktaki o bütünlük ile teması hep muhafaza ediliyor.

Sanatçının çalışmalarında kişisel deneyim ile kolektif bellek arasındaki geçişmeler oldukça belirleyici nitelikte. Dolayısıyla Der-Meguerditchian’ın ailevi kökeni, 1915 Soykırımı sonrasında türlü maceralardan sonra yaşamlarını sürdürebilmek için Arjantin’e göçmüş olmaları yapıtların şekillenmesinde önemli bir etken. Kırmızı ipliklerin göndermede bulunduğu çağrışımlar anahtar niteliğindeki bu bilgiyle birlikte coğrafi bir özgüllüğe bürünüyor. Toprağından koparılmış yaşamlar… Ama bir şekilde bellek pratikleri aracılığıyla o toprakla süren temaslarına tutunuyorlar. Bununla birlikte örme, dikiş yapma, dikişleme edimleriyle birlikte bu yaranın kapanabileceğine, bu koparılmışlığın iyileştirilebileceğine, en azından acının dindirilebileceğine, yaralı olanın korunabileceğine yönelik inanç sergide yer alan halı çalışmalarıyla ortaya konuyor. Hayatları birbirinden koparılan aile üyelerinin, komşuların, hemşerilerin fotoğrafları Anadolu’ya ait dokuma kalıpları izlenerek aynı düzlem üzerinde biraraya getiriliyor.

Sadece insanların kitlesel olarak elimine edilmiş olmasından ibaret değil yüz yıl önce yaşananlar. Bu topraklar üzerinde bin yılı aşmış bir süre içinde şekillenmiş bir kültürel birikimin 1915’ten bu yana yok sayılmış, umarsızca tahrip edilmiş, izlerinin silinmiş olması da kendi başına bir felaket niteliği taşıyor. Sanatçının, tarihçi Vahé Tachjian ile birlikte kurduğu Houshamadyan (www.houshamadyan.org) isimli proje bu unut(tur)uş sürecine karşı işliyor. Proje çerçevesinde gerçekleştirilen videolar, ailelerce bugüne kadar saklanabilmiş objelerle birlikte Osmanlı egemenliğindeki topraklarda yaşamış Ermenilerin kent ve köylerdeki yaşamlarını tahayyülde yeniden canlandırmaya girişiyor.

Bu işlerin gösterildiği ilk sergi Berlin’de Heinrich Böll Foundation ile ortaklık içinde kurumun ana binasında açıldı.

Detaylar

Başlangıç:
18/04/2014 @ 11:00
Bitiş:
25/05/2014 @ 17:00
Etkinlik Kategori:

Mekan

Depo İstanbul
DEPO / Tütün Deposu Lüleci Hendek Caddesi No.12 Tophane
İstanbul, 34425 Turkey
Telefon:
+90 (212) 292 39 56 - 57