Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

« All Etkinlikler

“Kırık Hatıralar” Kitap tanıtımı ve sergi kapanışı

Temmuz 13 @ 18:30 - 21:00

13 Temmuz Perşembe, 18:30

Andréas Lang‘ın Kırık Hatıralar adlı kitabı, Depo’da gerçekleşecek kitap lansmanı ve sergi kapanışında okuyuculara tanıtılacak. 14 Temmuz Cuma gününe kadar görülebilecek olan aynı isimli sergiye benzer şekilde kitap da, sanatçının Türkiye’de hatırlama ve tarih temaları üzerine sanatsal araştırmalarının bir sonucu.

Araştırma, 2018 yılında Lang’ın İstanbul’daki Tarabya Kültür Akademisi’nin misafir sanatçı programı kapsamında aldığı burs ile başladı. Andréas Lang, fotoğraf ve videolarında yok oluş, süreksizlik ve çoktan görünmez kılınmış bir kolektif hafızaya dair görünür ipuçları bırakan farklı tarihsel katmanlar üzerine düşünüyor. Tarihe ve özellikle de geç Osmanlı İmparatorluğu, Ermeni mirası ve 1915 Soykırımı ile bağlantılı mekânlara çağdaş bir yaklaşımla odaklanıyor. Görsel arkeoloji olarak adlandırdığı çalışma yönteminde Lang, tarihin, mitolojinin ve şimdiki zamanın farklı katmanlarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Fotoğrafları geçmiş, bugün ve gelecek arasında bir arafta kalmışçasına, bir sahne ya da film seti gibi görünüyor.

Andréas Lang, küratörler Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler, Aylin Vartanyan Dilaver, Asena Günal ve Tamar Nalcı etkinlik sırasında sergi ve kitapla ilgili deneyimlerini paylaşacak.

Kırık Hatıralar Kerber Verlag, Berlin tarafından, Calouste Gulbenkian Vakfı desteğiyle yayınlandı. Kitap İngilizce, Ermenice ve Türkçe metinler içeriyor. Etkinlikte konuşma dili İngilizce ve Türkçedir.

Detaylı bilgi için:
Andréas Lang – Kırık Hatıralar

 

Detaylar

Tarih:
Temmuz 13
Saat:
18:30 - 21:00
Etkinlik Kategori: